Adet ağrısı evlenince geçer mi?

Çalışan okuyan ve üreten tüm kadınlarda önemli bir iş gücü kaybı ve devamsızlık nedeni olan sancılı adet görme kadınların neredeyse yarısında görülüyor. Bu ağrıların adet başlangıcından genellikle bir gün önce başladığını adetin ilk günü şiddetlenir ve 2- 3 gün içinde azalarak kaybolur.

Bel ve kasıklara bazen de bacaklara vurabilen kramp tarzında bir ağrıdır. Çoğu zaman ağrıya bulantı kusma ishal veya kabızlık baş ağrısı sık idrara çıkma depresyon ve sinirlilik eşlik edebilir. Halk arasında sıklıkla dile getirilen şiddetli adet sancıları evlenince geçer kanısı son derece yanlıştır.

Evlenince adet sancısı azalır mı?
İlerleyen yaşla birlikte sancı şiddeti ve sıklığı azalmaktadır fakat evlenince adet sancısının azalacağı yanlış bir bilgidir.

Ağrı şiddetinin değişken olduğunu metabolik hormonal ve psikolojik faktörler ağrı algı şiddetinde farklılıklara yol açar. Şiddetli adet sancısı ciddi bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Adet sancısı her zaman kişi için iyi olan rahim kasılmaları sonucunda oluşmaz. Tedavi edilmesi gereken sorunlar da ağrıya yol açar. Endometriozis rahim ağzında darlık rahim tümörleripolipler rahimin farklı bir pozisyonda olması rahim ve komşu organların iltihabi hastalıkları spiraller yumurtalık kistleri karında yapışıklık psikolojik nedenler bunlar arasında sayılabilir. Ağrının bir hastalığa bağlı olup olmadığı jinekolojik muayene ile anlaşılabilir.

Adet sancıları kader olmamalı dikkatlice gözden geçirilip hastaya en iyi yaklaşım seçilmelidir. Bu olgularda çok yüksek oranda laparoskopik tanı gerektiğinden olguların değerlendirmesi donanımlı bir hastanede yapılmalıdır.

Doğum yapan kadınlarda adet sancısının daha az olduğu doğru mudur?
Gebelik sırasında adet görülmediği için endopmetriozisi olan kadınlarda adet sancısı doğum sonrasında azalabilir. Ayrıca rahim ağzı doğum yapmış kadınlarda daha açık olacağı için adet sırasında rahim kasıldığından içi daha kolay boşalacak ve ağrı daha az hissedilebilecektir. Genellikle doğum sonrasında adetlerin daha ağrısız geçtiği görülür. Fakat her zaman geçerli olmayabilir. Doğum yapmış kadınlarda da dismenore görülebilir.

REGL SANCILARINI AZALTMAK İÇİN;

Adet kanamasından önce ve kanama sırasında kahve çay kola gibi kafeinli maddelerden uzak durmak uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak karın bölgesine masaj yapmak spor yapmak psikolojik motivasyon adet sancısı başlamadan ağrı kesici ilaç almak kas gevşetici ilaç almak doğum kontrol hapları gibi yumurtlamayı engelleyen ilaç kullanmakprogesteronlu spiral kullanmak vitamin B6 dozu yüksek multivitamin kullanmak kalsiyum ve magnezyum içeriği yüksek besinler kullanmak akupunkturmeditasyon çevre değişikliği cerrahi: kapalı ameliyat ile rahim sinirinin kesilmesi.

Adet Sancılarını Azaltmak İçin Kişisel Önlemler:

 • Adet kanamasından önce ve kanama sırasında kahve, çay, kola gibi kafeinli maddelerden uzak durmak
 • Uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak
 • Karın bölgesine masaj yapmak
 • Spor yapmak
 • Psikolojik motivasyon
 • Adet sancısı başlamadan ağrı kesici ilaç almak
 • Kas gevşetici ilaç almak
 • Doğum kontrol hapları gibi yumurtlamayı engelleyen ilaç kullanmak
 • Progesteronlu spiral kullanmak
 • Vitamin B6 dozu yüksek multivitamin kullanmak
 • Kalsiyum ve magnezyum içeriği yüksek besinler kullanmak
 • Akupunktur
 • Meditasyon
 • Çevre değişikliği
 • Cerrahi: Kapalı ameliyat ile rahim sinirinin kesilmesi (LUNA)

Sözü fazla uzatmadan Diyarbakır’da günlük ev ailesi olarak sizlere en kaliteli hizmeti sunmayı kendimize ilke edinerek çıktığımız bu yolda bizleri tek bırakmadığınız için hepinize çok teşekkür ediyoruz.

Diyarbakır günlük kiralık olarak evlerimiz güvenli bir şekilde hizmet vermeyi sürdürüyor.

Kaliteden ödün vermeden hizmet vermeyi sürdürüyoruz.Müşteri memnuniyeti bizler için birinci noktadır.Konaklama imkanı olarak sınır tanımıyoruz.

Diyarbakır günlük ev bu işe girişmeden önce sayılı firma arasından en iyisi olmak için elinden geleni yaparak en lüks daireleri en uygun fiyatlarla sizlere sunarak aileniz ve sevdikleriniz ile doyasıya anlar geçirmeniz için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya gayret etmektedir.

Diyarbakır’ın en lüks semtlerinde özenle düzenlenmiş dairelerde konaklamak için bizler hemen arayarak yerlerinizi ayırtabilirsiniz.

Ondan sonra aileniz ve sevdikleriniz ile kendi evinizdeymiş gibi rahat bir şekilde konaklama yapabilirsiniz.Tüm imkanları siz değerli misafirlerimize sunmaktan firma olarak gurur duymaktayız.

Diyarbakır günlük kiralık daire imkanını kimler tercih ediyor diye merak ediyorsanız bunlara örnek olarak , Aileler, İş toplantısı için Diyarbakır’da bulunan iş adamlarını örnek verebiliriz.

Günlük daire Diyarbakır her semtte karşınıza çıkabilen kurumsal bir firmadır.

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş