Adet Ağrısı Nasıl Geçer

Şiddetli adet ağrılarını hafifletmek için neler iyi gelir?

– Kasık bölgesine ve bel gölgesine sıcak havlu veya termofor uygulanması ağrıları kesebilir
-Sıcak banyo ağrılara iyi gelir
– Kasık ve bel bölgesine masaj yapılması iyi gelebilir
– Düzenli uykuya dikkat edilmesi faydalı olabilir
– Sigaradan, yağlı yiyecekler ve fazla kahve tüketiminden kaçınmak iyi gelebilir
– Düzenli egzersiz ve spor ağrıları hafifletebilir

Adet ağrısı nasıl geçer? Adet öncesinde ya da adet döneminde özellikle kasık bölgesinde oluşan kramp tarzı ağrılar ”dismenore” olarak adlandırılır. Adet döneminde olan kadınların yaklaşık %50’si bu ağrılara maruz kalır. Bu %50’lik grubun %10’u oluşan bu ağrılar nedeni ile günlük aktivitelerinde kısıtlama yaşayabilir.

Ağrı adet kanamaları iki nedenden dolayı oluşabilmektedir. Bu nedenler adet ağrılarının görülme zamanına göre yapılmaktadır.

Primer Dismenore: Vücutta herhangi bir organik nedeni ile ortaya çıkan hastalıklara bağlı olmadan gerçekleşen ağrılardır.

Sekonder Dismenore: Herhangi bir hastalığa bağlı olarak oluşabilen ağrılardır.

Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet ağrıları eğer çok şiddetli seyrediyorsa ilk olarak jinekolojik muayene ile ağrının neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Gerekli araştırma yapıldıktan sonra ağrıya neden olan faktörün tedavi edilmesi gerekir. Ancak tüm araştırmalara rağmen adet döneminde ortaya çıkan ağrının herhangi bir nedeni bulunamamışsa hastaya ağrı kesici ilaç verilir Hastaya verilen ilaç sayesinde ağrı ortadan kalkabilir. Hastaya reçete edilen ilaçların henüz adet kanamaları başlamadan önce kullanılmaya başlanması adet ağrılarını gidermek için daha etkili olur.

Hastaya reçete edilen ağrı kesiciler ağrıyı gidermek için yeterli olmamışsa ikinci yaklaşım doğum kontrol hapı kullanımıdır. Doğum kontrol haplarının gebeliği önleyici etkisinin yanı sıra prostaglandin yapımını azaltıcı bir etkisi de vardır. Doğum kontrol hapı sayesinde yumurtlamanın olması engellenir ve bu sayede ağrı hissi ortadan kalkar.

Sıcak Kompres Uygulayın
Belinize veya karnınıza sıcak kompres uygulamak ilaç gibi gelebilir. Eğer ısıtıcı yastığınız veya sıcak su torbanız yoksa, sıcak havlu veya sıcak bir banyo yapmayı deneyebilirsiniz. Hatta iki kumaşı birbirine dikip içini pirinçle doldurarak kendi ısıtma yastığınızı bile yapabilirsiniz. Isıtma yastığınızı mikrodalgada bir kaç dakika ısıtın ve hazır olsun.

Su için
Su içmek su kaybetmenizi ve dolayısıyla şişkinliği önler. Sıcak içecekler genelde vücuttaki kan akışını hızlandırır ve kaslardaki ağrıları rahatlatır. Ayrıca, dut, karpuz, kereviz, salatalık ve marul gibi bolca su içeren yiyecekleri yemeye çalışın.

Kafeini Bırakın
Kafeini azaltır veya bırakırsanız, gerginliği azaltır ve adet ağrısını yatıştırabilirisiniz. Adet döngünüz sırasında, sabah kahvenizi veya çayınızı, soda veya çikolatayı atlamayı deneyin. Daha iyi seçenekler nane veya zencefil gibi kafeinsiz çaylar, hatta limonlu sıcak bir sudur. Şeker dengeniz için, ahududu veya çilek deneyin.

Adet ağrılarını geçirmek için bir başka yaklaşım ise akupunktur tedavisidir. Birçok araştırmaya göre yoğun yaşanan adet ağrıları üzerinde akupunktur tedavisi etkili rol oynamaktadır.

Adet ağrıları için kullanılan tüm tedavi yöntemlerine rağmen ağrı ortadan kalkmamışsa ileri derecede bir inceleme yapılmalıdır. Bu inceleme laporoskopi adı verilen bir alet ile karın boşluğunun incelenir ve büyük ihtimalle endometriozis adı verilen hastalığa rastlanır. Bu hastalık adet ağrılarına yol açtığı gibi kısırlığa da neden olabilir. Bu gibi durumlarda hastalığın tedavisine başlanmalıdır.

Adet ağrılarına karşı vücuda dışarıdan besin takviyesi almak ağrıya neden olan kimyasal maddelerin salgısında azalma sağlayarak oluşan ağrıları hafifletebilir. Özellikle Omega-3 yağ asitlerinin adet ağrıları üzerinde olumlu etkileri vardır.

Tarçın: Tarçın koli basilinin üremesini engelleyen bir içeriğe sahiptir. Özellikle limon çayına bal ile beraber eklendiğinde adet döneminde oluşan ağrıların geçmesini sağlar.

Muz: İçeriğinde barındırdığı B6 vitamini sayesinde adet döneminde oluşan ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Doğal bir ağrı kesici özelliği vardır.

Adet Ağrısını Geçirmek İçin Bitkisel Çay

Çok şiddetli olmayan hafif adet ağrıları için zencefil ve papatya bitkileri ile hazırlanan çay ağrıyı giderebilir. Her iki bitkinin karışımı ile elde edilen çay vücuttaki ağrıyı hafifleterek vücudun gevşemesine yardımcı olur.

1 su bardağı suyun içine 1 kahve kaşığı zencefil eklenerek ağzı kapaklı bir tencerede 4-5 dakika kadar kaynatılır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra 1 kahve kaşığı kurutulmuş papatya eklenerek, tencerenin kapağı kapatılır ve 5 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Çay süzgeç yardımı ile süzüldükten sonra isteğe bağlı olarak bal ile tatlandırılarak tüketilir.

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?
Çoğu kadın adetlerinde bir farklılık olduğu zaman fark eder. Eğer aşağıdakileri görüyorsanız doktora görünün:

  • Adet ağrıları normalden daha fazlaysa
  • Ağrı birden faklılaşıyor veya kötüleşiyorsa
  • Saat başı pedinizi değiştirtecek kadar çok kanama varsa
  • Vücut ağrıları, ürperme ve ateş gibi enfeksiyon belirtileri varsa
  • 25 yaşından sonra başlayan adet ağrılarında
  • Hamile olduğunuzu düşünüyor ve yine de bu adet belirtilerini görüyorsanız

Doktorunu çoğu durumda size yardımcı olabilir. Fakat aşağıdaki belirtileri görürseniz hemen acile gidin:

Bayılma
Ayaktayken sürekli baş dönmesi
Sizi iki büklüm eden ani ağrı
Adet döngüsünde renkli akıntı (gri veya gümüşümsü)
Hamile olabileceğinizi düşünüyor ve adet döngüsü benzeri ağrılar yaşıyorsanız

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş