Adet Döneminde Baş Ağrısı

Baş ağrısının oluşmasında birçok faktör etkili olmasına rağmen kadınlarda görülen baş ağrılarının çoğu regl döneminde ortaya çıkmaktadır. Hormonal dalgalanmalarla artan baş ağrılarından kurtulmak için atılması gereken ilk adım ise baş ağrısı günlüğü tutmaktır.

Adet döneminde baş ağrısı, genelde her kadında görülebilir. Ancak çoğu zaman bu ağrılar kişilerin yaşam kalitesini bozup mutsuz bir dönemin içerisine itmektedir. Kasıklar da reglden kaynaklanan o korkunç ağrıyla başa çıkmaya çalışırken, bir de üstüne baş ağrısının eklenmesi kişileri hem fiziksel hem ruhsal açıdan ciddi anlamda etkileyebilir. Adet döneminizde yaşadığınız baş ağrısının normal yaşantınızı fazla etkilememesi için bir kaç öneri bulunmaktadır.

Adet dönemi sağlıklı bir şekilde doğurganlığını korumak isteyen kadınların maalesef her ay çekmek zorunda oldukları ve zaman zaman oldukça sancılı olabilen bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Her ay rahimde bulunan eski yumurtanın vücuttan atılabilmesi ve yerine yeni ve sağlıklı bir yumurtanın konması için geçirdiğimiz bu dönemde, maalesef hormonal değişiklikler ve kan kaybı neticesinde vücudumuzda ilginç reaksiyonlar ortaya çıkabiliyor. Kişinin hassasiyetine göre bazıları bu dönemi hiç ağrı çekmeden atlatırken, bazıları ise baş ağrılarından tutun da mide bulantıları ve bacak ağrılarına kadar onlarca farklı ağrı ile baş etmek zorunda kalıyorlar.
Her ne kadar bu belirtiler farklı rahatsızlıkların belirtileri olabilseler de, sadece adet zamanında karşılaşmanız durumunda adetle ilişkilendirilebilirler. Ancak mide bulantılarının hamilelik gibi farklı süreçlere işaret edebileceğini de unutmamalısınız.
Mide bulantılarının adet dönemindeki seyri onun sebebini bulmak konusunda bize yol göstermektedir. Sadece midenin bulanması yahut mide bulantısı ile birlikte tek bir yandan gelen baş ağrısı olması durumları farklı rahatsızlıkları işaret edeceği için bu dönemde kendinizi iyi takip etmelisiniz.
Eğer tek bir taraftan gelen bir baş ağrısı ile birlikte aynı zamanda mide bulantıları yaşıyorsanız, uzman doktorunuzun görüşünü de almak kaydıyla, migren ataklarınızın ortaya çıktığını da söyleyebiliriz. Zira bu dönemdeki yoğun hormonal değişikliklerin en büyük etkisi varolan migren ortaya çıkmıyorsa bile onu ortaya çıkarmak olmaktadır ve migren ağrıları ile birlikte gelen mide bulantıları da yine adet dönemine denk gelmektedir. Dolayısıyla baş ağrısı ve mide bulantısı ikilisini kesinlikle hafife almamalı, sürekli olması durumunda doktorunuza görünmelisiniz.

Adet döneminde baş ağrısının sebepleri;

  • Uykusuzluk
  • Açlık
  • Stres
  • Düşük östrojen seviyesi

Adet döneminde baş ağrısını dindirecek tedavi yöntemleri

Buz koyma yöntemini deneyebilirsiniz. Soğuk bir bezi ya da buz torbasını başınızın ve boynunuzun ağrıyan yerlerine masaj yaparak uygulayın. Eğer buz torbasını kullanıyorsanız derinizin tahriş olmaması için buz torbanızı bir havlu yardımıyla sarmanızı öneririz.

Diğer bir yöntem olarak başınızın arkasında ki omuzlarınızda ve boynunuzda bulunan gergin ve hassas kaslarınıza masaj yaparak baş ağrınızı hafifletebilirsiniz. Yine başka bir yöntem olarak aspirin ya da majezik gibi çok kuvvetli olmayan reçetesiz alabileceğiniz bu ilaçları kullanabilirsiniz. Eğer baş ağrılarınız bir ay içinde üç ya da daha fazla oluyorsa, bu ağrılar sizi iş yapamayacak hale getiriyorsa bir doktora gözükmeli ve doktorunuzun size vereceği reçeteli ya da reçetesiz ilaçları kullanarak baş ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

Adet döngünüz düzenliyse, âdetiniz başlamadan birkaç gün önce baş ağrınıza önlem olarak ilaç almaya başlayabilirsiniz. Kullandığınız ilacı âdetiniz başladıktan sonra da birkaç gün kullanmanız baş ağrınız için daha etkili olacaktır. Ama adet günleriniz düzensizse koruyucu olan bu ilaçları her gün almanızda fayda olacaktır. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız kullandığınız doğum kontrol hapınız baş ağrınızı tetikliyor olabilir. Bazı doğum kontrol hapları baş ağrılarını hafiflettiği gibi bazıları da baş ağrılarını da tetikleyebilir düzeydedir. Sizin kullandığınız doğum kontrol hapınız baş ağrınızı tetikliyorsa, baş ağrınızın daha şiddetli olmasına sebep oluyorsa doktorunuza başvurmanız yararınıza olacaktır. Baş ağrıları hamilelik döneminde pek olmaz. Hatta hamileliğin ilk dönemlerinde östrojen seviyesi kızla artar ve hamilelik boyunca yüksek bir şekilde kalır. Bundan dolayı migren ağrılarınız genel olarak hamileliğinizde iyileşir hatta yok olur. Ancak baş ağrılarınızın kaynağı adet döneminde karşılaştığınız bir stres faktörü ise ağrı da düzelme görülmeyebilir. Ancak stresten kendinizi arındırır ve rahatlamaya geçerseniz ancak ağrınız bu şekilde geçebilir.

Eğer bir doğum evresi geçirdiyseniz ve sonrasında östrojen seviyenizde ani düşüşler yaşamışsanız, stres, uykusuzluk ve düzensiz yeme alışkanlıklarıyla da diğer sorunlarınız birleşince regl zamanlarınız da yeniden baş ağrılarınız oluşabilir. Hamilelik sırasında baş ağrıları çekiyorsanız doktorunuza danışmanız faydanıza olacaktır.

Olası bir düşük sonrasında adet dönemlerinize dek gelen baş ağrılarınız için aldığınız veya alacağınız ilaçlar sizde olumsuz etkilere ve bilinmeyen sorunlara neden olabilir. Yine birçok kadın da özellikle adet döneminde oluşan baş ağrısı, adet döneminin biteceğinin ve menopoza geçiş zamanlarının yaklaştığının, hormonların düzensiz olarak bir yükselme yaptığının habercisi olabilir. Bu aşamada yapılması gereken en doğru karar doktor kontrolüne gitmek olacaktır.

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş