Adet döneminde hamile kalınır mı?

Adet kanamasına ilişkin gerçek dışı uydurmalar; vücuttaki kirli kan atılması gibi, zehirli olduğu, vücuttan atılmazsa kişiyi zehirlediği, pis olduğu, bu esnada ilişki kurulursa kısır olunacağı gibi bu şeyler tamamen yanlıştır. Bunun yanıtı için adet kanamasının ne olduğunu öğrenmiş olmak gerekmektedir. Adet kanaması kadın rahmi içerisindeki bir dokunun kanayarak dökülmesidir. Bu doku hamilelik sırasında bebeğin yapıştığı ve beslenmesi için lazım şartları sağlayan özel bir yapıdır. İşte bu doku hamilelik oluşmadığı her ay bir daha ki yumurtlamaya tekrardan hazırlanması için üstteki tabakasını kanayarak döker ve alttan yeni doku oluşmaya başlar.

Özellikle de yumurtlamanın yakın olduğu dönemler de gelen kanamalar pek çok bayanı yanıltıyor ve gebelikten korunmak için bir plan yapılmıyor. Düşük bir ihtimal olmamakla birlikte korunmadan bulunulan her ilişki adet dönemine dek gelse veya gelmese gebelik ile sonuçlanabilir. Bu nedenden ötürü eğer çiftlerin gebelik düşüncesi yok ise her ilişki de mutlaka korunmaları gerekir. Çünkü yumurtalar, bazı dönemler de gelen spermleri geri çevirmiyor ve döllenmeyi hiç acımadan gerçekleştiriyor.

Adet döneminde hamile kalınır mı? Bu soruya karşı verilebilecek en kesin cevap ”Evet”tir. Fakat teorik olarak bakıldığı zaman regl olduğu gün bulunulan cinsel ilişki sonucunda gebelik olma ihtimali diğer günlere oranla daha düşüktür. Ancak tabi ki imkansız değildir. Bazı durumlarda oluşan kanamalar adet kanaması ile karıştırılabiliyor ve korunma gereksinimin de bulunulmayıp sonuç gebelik ile sonuçlanabiliyor.

Uzmanlara göre pek çok kadın “Adet dönemindeyim, hamile kalmam” diye düşünerek korunmasız seks yapmaktadır.
Görülen her kanamanın adet kanaması olmayabileceğini unutmamak gerekiyor. Pek çok kadın iki adet dönemi arasında yumurtlar ve en doğurgan dönem bu dönemdir.

Ancak yapılan araştırmalar bazen zamansız yumurtaların da söz konusu olabileceğini göstermektedir.

Normalde adet döneminde atılan yumurta haricinde sağlıklı başka yumurtalar da üretilmiş olabilir. Bu yumurtalar adet dönemi bitmeden veya hemen adet dönemini takip eden günlerde bırakılabilir. Bu dönemde korunmasız cinsel ilişkiye girildiğinde hamile kalmamak için hiçbir neden yoktur.

Uzmanlara göre ovulasyon söz konusu olduğunda yumurtaların yaşama süresi 4-5 gündür. Adetliyken kadın vücuduna giren spermlerin de 4 güne kadar dölleme özelliklerini koruduğu düşünülürse o an olmasa bile ilerleyen günlerde de hamile kalma ihtimaliniz bulunuyor. Nitekim hamilelik hesaplanırken tam olarak hangi gün döllenme olduğunu tespit etmek mümkün değildir. Bu sebeple hamilelik haftası son adet gününün ilk gününden itibaren hesaplanır.

Adet döneminde ilişkiye girerken korunmak enfeksiyonlara karşı korunmanız için önemlidir. Yoksa kirli kanın atıldığı, adet kanamasının pis olduğu gibi bir durum yoktur. Sadece her iki taraftan birinde enfeksiyon varsa adet döneminde korunmasız cinsel ilişki esnasında bulaşma ihtimali artmaktadır.

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş