Adet Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?

 • Stres,
 • Ruhsal problemler,
 • Mevsim değişiklikleri,
 • Uzun yolculuklar,
 • Kişiyi etkileyebilecek her türlü faktör adet düzenliğine yol açabilir. Bu faktörlerin dışında:
 • Hormonlardaki problemler,
 • Yumurtlamanın yaşanmaması,
 • Yumurtlamadaki problemler,
 • Polikistik over sendromu,
 • Yumurtalıklardaki kistler adet düzensizliklerine sebep olabilir.
 • İlaçlar

 

Bunlar haricinde adet düzensizliğine yol açan en önemli faktör, hormonal faktörler araştırılıp elendikten sonra ortaya çıkabilecek organik problemlerdir. Rahimdeki myom yapıları eğer ki rahim iç tabakasında yerleştiyse adet düzensizliği yaşanabilir.

Adet Düzensizliği Tedavisi

İlk olarak bu düzensizliğe sebep olacak faktörü araştırmak gerekir. Bunun için de kadın ayrıntılı bir jinekolojik muayeneden geçer. Henüz yaşı genç olan kızlar için ultrason ile bu muayene yapılır. Rahimdeki myomları, yumurtalık kistlerini, organik problemleri eleyip, ardından hormon faktörü incelenir. Vajinal smear ve ultrasona başvururlur. Tümör değerleri incelenir. Şayet ki hormonal etkenler mevcut ise, düzeltici tedaviler yapılabilir. Kistler var ise, laparoskopi yöntemi ile bu kistler çıkarılır.

Rahim iç boşluğunda olan myomlar, muhakkak alınmalıdır. İlaç tedavisi, bu sorunu çözmek için yeterli değildir. Histeroskopi ismi verilen yöntem ile adet kanamaları tedavi edilebilir. Gelişen teknoloji ile karın açılmadan bu gibi myomların alınması mümkündür. Bu sayede adetler düzenli hale gelir. Her kadının, adet takvimini tutması gerekir. Yılda bir ya da iki kere yaşanan adet düzensizliği normaldir. Kişilerin endişelenmemesi gerekir.

Şayet bu adet düzensizlikleri sürekli tekrar ediyorsa ve düzensizlikler artıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kistler, myomlar daha büyümemişken, uygulanan tedavilerle kolayca önlenmelidir. Kanamalar oldukça nadir olarak rahmin alınmasına sebep olabilir. Örnek olarak 55 yaşında ve rahminde myom olan bir kadının sağlığı açısından rahmi alınabilir ancak 22 yaşındaki bir genç kadın için bu elbette ki tavsiye edilmez.

Sancılı Adet Görmek

Sancılı adet dönemleri, adet gören kişinin hayatını da oldukça kötü etkiler. Ağrılar sebebiyle, günlük işler aksayabilir. Yaşanan bu sancılar, fizyolojik sancılardır. Yaşanan adet kanamasının rahmin açılması ve dışarı atılması gerekir. Bu atılma sırasında rahmin kasılması neticesinde az ya da çok ağrı duyulabilir. Sancılı adet, oldukça önemli bir sağlık problemidir.

Sancılı adet yaşayan kadınlar mutlaka bir uzmana gitmeli ve gerekli tüm muayeneleri yaptırmalıdır. Kistler, myomlar, endometriozis ismi verilen çikolata kistleri bu probleme yol açmaktadır. Bu kistlerin mevcudiyeti araştırılmalıdır. Şayet kist mevcut ise, çıkartılmalıdır. İlaç tedavisi de uygulanabilir. Kimi zaman yalnızca ilaç tedavisi yeterli olabilir. Ağrının tedavi edilmesi adına ağrı kesiciler de verilebilir.

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş