Adet Düzensizliğine Yol Açan Sebepler

Adet düzensizliğine yol açan sebepler:

  • hormonal değişiklikler,
  • yumurtalık kistleri,
  • rahim ya da rahim ağzındaki polipler,
  • endometrial hiperplazi, rahim içini döşeyen tabakanın fazla büyümesi,
  • myomlar,
  • rahim kanseri adet düzensizliğine yol açabilir.

Adet düzensizliğine yol açan nedenler ve adet düzensizliği şekilleri ile, disfonksiyonel anormal uterus-rahim kanamaları, hormonal mekanizmalar neticesi meydana gelen ve uterusun (rahim) sebep olduğu normal olmayan vajinal kanamalar şeklinde tanımlanabilir. Teşhisin kesinliği, yalnızca diğer kanama faktörleri ve sebepleri elenerek konur. Disfonksiyonel anormal rahim kanama teşhisi, öykü, fizik muayene ve diğer yardımcı tanı tekniklerine ve bilhassa endometrial biopsinin ya da rahim içi dokusundan uygulanan kürtajın araştırılmasına ile konur. Uygun tedavi yöntemleri; yumurtlamanın mevcut olup olmaması, endometrial kalınlık ve kanamanın oranı, süresi, yaş ve doğurganlık durumuna göre, her kişiye özgü şekilde oluşturulur. Doğum ardından adet düzensizliği nedenleri de incelenmelidir.

Adet kanamasının az oranda olması: Adet kanamasının miktarı, yaş ilerledikçe azalmaya başlar. Doğum kontrol hapı kullanmak da adet kanamasının azalmasına yol açar. Yapılan kürtajın sorunlu olarak seyretmesi, endometriumda (rahim iç tabakasında) meydana gelen yapışıklıklar da adet oranının az olmasına yol açar. İleri derecede yapışıklıklar, adetin hiç yaşanmamasına sebep olabilir. Adet kanamasının az gelmesi, patolojik bir sorun değildir. Doğum kontrol hapı gibi ilaçlar sebebiyle adet kanaması azalabilir. Kullanılan spiraller de adet miktarı azalmasına yol açabilir. Adet düzesizliklerinin en ilerisi, “amenore” ismi verilen, hiç adet görmeme durumudur. 15-16 yaşına giren genç kızlar, hala adet görmemişse, mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Fizyolojik olarak yaşanan amenoreler de mevcuttur. Bunlar; gebelik süreci, ergenlik öncesi, menopoz ve emzirme dönemleridir. Bu dönemlerde adet görülmez.

Sık sık adet görme: Çoğunlukla sık sık adet görmenin sebebi hormonal dengesizliklerden kaynaklanmaktadır. Ara kanamalar, sıklıkla adet kanaması ile karıştırılır. Bütün bu sayılanlara ilave olarak, yaşanan fazla kanama durumlarında vücudun kanamayı durdurma ve kanı pıhtılaştırma mekanizmalarındaki olası bir bozukluk kesinlikle düşünülmelidir.

15-20 günde bir, seyrek şekilde adet görme: 35 günden uzun. Adet düzensizliklerinde:

Adet dışı dönemlerde kanama meydana gelebilir,
Kanamaların dönemi uzayabilir
Adet döneminin süresi uzayabilir,
Kanamaların miktarı uzun olabilir. Kanamalar 8-10 gün sürebilir.

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş