Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir?

Adetim gecikti hamile miyim? diye çoğu kez aklınızdan geçirmişsinizdir. Bu tür şüphelerin bir kısmı gerçekten adetin gecikmiş olmasından kaynaklanırken, önemli bir bölümü ise kadınların adet döneminin ne anlama geldiğini bilmemesi ve adet kanaması hesaplama konusunda bir fikir sahibi olmamasından kaynaklanmaktadır.
Adet gecikmesi genellikle hamilelik belirtisi olarak bilinir. Peki ortada bir gebelik durumu yoksa bu durumda adet neden gecikir. Şimdi adet gecikmelerinin olası sebepleri nelerdir, adet gecikmesi kaç gün sürer, bu konuda sizlere bilgiler verelim.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir?

Bu soruya, ‘7 gün’ cevabını verebiliriz. 7 güne kadar görülen gecikme veya zamanından daha önce adet görme, normal olarak kabul edilebilir. Aynı zamanda yaklaşık 4 gün devam eden adet kanaması, 2 gün ile 7 gün arasında sürebilir. Hamilelik durumunun dışında görülen adet gecikmesi stres, hastalık, düzenli kullanılan ilaçların değiştirilmesi, fazla kilo, menopoz öncesi dönemde yaşanan hormon değişiklikleri ile ilişkili olarak meydana gelebilir.

Son adet döneminden sonra 35 güne kadar adet gecikmesi normal sayılmaktadır. 35 gün ve daha yukarısında adet gecikmelerinin nedenleri araştırılmalı ve patolojik bir durum olup olmadığı tetkik edilmelidir. Kadınlar da adet döngü 28 gündür.

Daha uzun süreli meydana gelen gecikmelerde, ortada hamilelik durumu da bulunmuyor ise, o zaman adet düzensizliği durumu söz konusu olabilir. Hamilelik durumunun haricinde, çeşitli sebeplerden dolayı, bütün kadınlar adet gecikmesi ile karşılaşabilir. Ancak sürekli tekrar eden adet gecikmelerinde vakit kaybetmeden bir jinekoloğa görünmek gerekir. Adet düzensizliğinin uzunca bir süre devam etmesi halinde, beraberinde daha önemli sorunlara sebebiyet verebilir.

Adet gecikmesi nasıl olur?

Normal adet süresi olan 28 günlük süreç her kadında eşit gelişmeyebilir. Bazı kadınlarda zayıflama, kilo alma, bazı hastalıklara yakalanma, seyahat, stres, yoğun egzersiz ve efor harcama, depresyon gibi bir çok dışsal nedenden ötürü adet gecikmesi görülebilmektedir. Bu noktada adet düzensizliği ile adet gecikmesini birbirine karıştırmamak gerektiğini hatırlatalım. Adet gecikmesinde adet periyodu 28 günden daha kısa da sürebilir ama uzun da gerçekleşebilir. Ancak adet gecikmesi adından da anlaşılacağı gibi sadece 28 günlük döngü süresinin uzaması durumunda söz konusu olabilmektedir. Kadınlarda yılda ortalama 2-3 kez adet gecikmesi olması normal karşılanabilir. Her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez ama üreme çağındaki ve korunmasız ilişkisi olan her kadındaki adet gecikmelerinde ilk akla gelen gebelik olasılığıdır. Beklenen adet görülmediğinde 1 hafta daha beklenmeli ve yine kanama yoksa gebelik testi yapılmalıdır.

Adet gecikmesinden sonra ve önce kahverengi akıntı ile kasık ağrısı ne anlama gelir?

Doğum kontrol haplarına bağlı olarak gelişebileceği gibi rahimde kist oluşumundan dolayı da görülebilmektedir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Eğer hamile kalmaya çalışmıyorsanız adet gecikmesi oldukça sıkıntı verici bir sürece dönüşebilir. Ancak geciken her adet, gebeliğin habercisi olarak kabul edilmemelidir. Pek çok farklı nedenlerle adet 7 güne kadar gecikebilir.

Stres: Stres vücudumuzda pek çok değişikliğe yol açar. Bazen GnRH hormonunun seviyesini düşürerek yumurtlama dönemini geciktirebilir veya regl olmanızı engelleyebilir.

Hastalık: Ani, kısa veya uzun süren hastalıklar adet gecikmesine yol açabilir ancak bu geçicidir.

Vücut Saati: Gündüz çalışıyorsanız gece mesaisine geçmek ya da tam tersi bir durum, vücut saatinizi etkileyeceği için adet gecikmelerine neden olabilir.

İlaç Değişimi: Başka bir sağlık sorunu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ve yakın zamanda bu ilacı değiştirdiyseniz adet gecikmesi olabilir. Doktorunuza yeni ilacınızın bu yan etkisi hakkında bilgi vererek alternatif bir ilaç reçete etmesini isteyebilirsiniz.

Aşırı Kilo: Fazla kilo hormon dengelerini değiştirebilir ve adetin erken veya normalden daha geç görülmesine neden olabilir. Kilo kaybı ile normal adet döngüsüne geri dönebilirsiniz.

Aşırı Zayıflık: Fazla kiloda olduğu gibi zayıflık da hormon dengesizliğine bağlı adet gecikmesine neden olabilir.

Yanlış Hesap: Kadından kadına değişen adet döngüsü ortalama 28 gün olarak kabul edilse de çoğunlukla bu süre tutmaz. Yanlış hesaplama nedeniyle adetin geciktiğini sanmak oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Menopoz: Vücudun kendini gebelik için her ay hazırlaması menopoz döneminde sona erer ve adet görme biter.

Gebelik: Ve en son olarak adet gecikmesi daha doğrusu adetin kesilmesi gebelik neticesinde olabilir. Basit bir hamilelik testiyle hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Adet gecikmesinde ilk ne düşünülmelidir?
Normal adet gören bir kadında adet kanamasının gecikmesi durumunda ilk önce gebelik akla gelebilir. Kadının hamile olmadığı ispatlandıktan sonra adet gecikmesinin diğer nedenleri araştırılır. İkinci muhtemel neden herhangi bir şekilde o döngüde yumurtlama olmamasıdır.

Düzenli adet kanaması gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin nedeni stres, mevsimsel değişiklikler, mekan değişiklikleri de olabilir.

Ağır fiziksel egzersizler yapan kadınlarda da adet gecikmesi sıklıkla izlenir. Bu duruma en iyi örnek sporcular ve balerinlerdir.

 • Adet Gecikmesinde Doktora Gitmeniz Gereken Durumlar
 • Adetin birdenbire kesilmesi ve durması durumunda
 • 16 yaşına gelmiş ve hala adetin başlamamış olmasında
 • Çok uzun süren adet kanamalarında
 • Ağırlaşan adet kanamalarında
 • Çok şiddetli adet ağrıları ile kanama durumlarında
 • Adet arasında kalan sürede bir kaç damladan daha fazla kan gelmesi durumunda
 • Tampon kullanımı ile beraber kendinizi hasta hissetmeniz durumunda
 • Doğum kontrol hapı kullanıyor ve bu hapı bıraktıktan 1,5 ay sonra adet döngüsü normale dönmediyse
  mutlaka doktora görünmeli ve şikayetinizi iletmeniz gerekmektedir. Bu gibi durumlarda doktorlar gereken müdahaleyi yapacak ve adet döngünüzü normal hale getirecektir.

 

9 Yorum

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş