Adet Gecikmesi Kimlerde Görülür?

Adet kanamasının gecikmesi genel olarak stres gibi oldukça ufak problemlerden kaynaklanmakta ve sürekli olarak devam eden bir durum olmamaktadır. Düzenli olarak adet gören bir kadının yılda birkaç kez adet gecikmesi yaşaması oldukça normal sayılmaktadır. Gerginlik, huzursuzluk, iklim değişikliği, yorgunluk, yaşam tarzında meydana gelen değişiklikler adet kanamalarında gecikme yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu saydığımız olaylar, beynin bilinçli olan kısmını etkilemekte ve böylece hipotalamusun yerine getirmesi gereken işlevi de bozulmaktadır. Adet döngüsü burada takılmaktadır ve bu nedenle herhangi bir tıbbi müdahale ya da kontrol gerekmemektedir.

Sıkıntı ve stres, günlük yaşamda meydana gelen değişiklikler gibi etkenler dışında düzenli olarak adet görmekte olan bir kadının adet gecikmesi yaşamasının en önemli sebeplerinden bir diğeri de hamileliktir. Bu nedenle adet gecikmesi 1 haftayı bulan kadınların mutlaka eczaneden satın alacakları bir gebelik testini kendileri uygulamaları ya da bir hekime görünerek kanda gebelik testinin yapılmasını sağlamaları ve gecikme sebebinin gebelik kaynaklı olup olmadığını kesinleştirmeleri gerekmektedir. Evde yapılabilen gebelik testleri, HCG hormonunu idrarda tespit etmeye çalıştığı ve bu hormon idrara kandan daha sonra karıştığı için gebeliğin erken dönemlerinde güvenilir sonuç elde edilemeyebilir. Bu nedenle en güvenilir sonuç, laboratuarda yapılan kan testi ile elde edilebilmektedir. Gebeliğin başladığı andan itibaren, kanda bulunan HCG hormonunun miktarı her gün düzenli olarak artış göstermektedir.

Adet kanamaları toplum arasında periyod şeklinde adlandırılır. Tıbbi anlamda ise; mens, regl, siklus şeklinde tanımlanır. Üreme çağındaki bir kadında normal olarak adet, 21-35 günde bir gerçekleşir. 2 ila 6 gün arasında biter. 20-60 ml kan kaybı kaybedilir. 7 günden fazla devam eden 80 ml ya da daha çok kan kaybeden, 21 günden az ya da 35 günden daha uzun olan aralıklarla kanama yaşanması normaldir.

Menoraji: Adetin düzenli olması ancak uzun sürmesi

Metroraji: Düzensiz ve sık sık kanama olması

Menometroraji: Düzensiz olan, ne zaman olunacağı kişi tarafından tahmin edilemeyen, çok fazla ve uzun süren kanamalar

İntermenstrüel Kanama: Düzenli kanama olması ancak kanama miktarının değişmesi

Hipermenore: Adetlerin normaden fazla gelmesidir. Adet kanamasının pıhtı gibi gelmesi normalden fazla kanama olduğunu ortaya koyar. Normal olarak adet kanı içinde pıhtı hücreleri yoktur. Bu sebeple de adet kanı pıhtılaşmaz.

Polimenore: Düzenli olarak ancak 21 günden daha sık kanama yaşanması.

Oligomenore: 36 gün ile 6 ay arasında olan kanama

Amenore: Minimum 6 ay kanamanın olmaması

Düzensiz adet kanamasından mustarip kadınların kaç yaşında olduğu oldukça önemlidir. 40 yaşından genç olan kişilerin yaşadığı düzensiz kanamalar genellike hormonal sebepler dolayısıyla yaşanırken, 40 yaşının ardından genellikle sebep hormon dışıdır.

Adet düzensizliği, 21 günden kısa ya da 35 günden uzun sürüyorsa, anormal olarak kabul edilir. Menstrual kanama denilen adet kanaması; eğer çok fazla ise, uzun sürerse ya da iki kanama arasında lekelenme ve kanama olursa, derhal doktora gözükmek gerekir. Adet düzensizliğinin çok çeşitli nedenleri olabilir.

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş