Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesinde ilk ne düşünülmelidir?
Normal adet gören bir kadında adet kanamasının gecikmesi durumunda ilk önce gebelik akla gelebilir. Kadının hamile olmadığı ispatlandıktan sonra adet gecikmesinin diğer nedenleri araştırılır. İkinci muhtemel neden herhangi bir şekilde o döngüde yumurtlama olmamasıdır.

Düzenli adet kanaması gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin nedeni stres, mevsimsel değişiklikler, mekan değişiklikleri de olabilir.

Ağır fiziksel egzersizler yapan kadınlarda da adet gecikmesi sıklıkla izlenir. Bu duruma en iyi örnek sporcular ve balerinlerdir.

Her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez
Genellikle 28 günde bir adet kanamaları olur. Bu mekanizma zaman zaman hastalıklar, kilo değişimi, mevsim değişimi, stres ve diğer birçok faktör tarafından etkilenir ve adet zamanları değişebilir. Yılda 2 kez adet düzensizliği normal sayılabilir. Her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez ama üreme çağındaki ve korunmasız ilişkisi olan her kadındaki adet gecikmelerinde ilk akla gelen gebelik olasılığıdır. Beklenen adet görülmediğinde 1 hafta daha beklenmeli ve yine kanama yoksa gebelik testi yapılmalıdır.

Adet Gecikmesinin Hesaplanması

Düzenli adet gören bir kadının adet döneminin 21 ile 35 gün arasında olması beklenir. Adet görülen ilk gün adet döneminin 1. günü olarak hesaplanır.

Örneğin 1 Mart’ta adet gören bir kadın normal şartlar altında, 22 Mart ile 05 Nisan arasında bir günde yeniden adet görmeyi bekleyecektir. Beklenen adet dönemi tarihi üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen adet görülmemişse, adet gecikmesinden söz edilebilir.

Genel olarak çoğu kadın 28 günde bir adet olmaktadır. Ancak pek çok kadının adet dönemi bu süreden birkaç gün daha kısa ya da uzundur. Dolayısıyla adet gecikmesi hesaplarken her kadının 28 günü temel alması doğru olmaz. Tam olarak bir gecikme söz konusu olup olmadığını bilmek için adet döneminizin süresinden de emin olmalısınız.

Bazı kadınlarda ise farkında olmadıkları, pek göze batmayan bir adet düzensizliği vardır. Herhangi bir ayda birkaç gün erken adet olmanıza rağmen bir sonraki ay tam tersine, adet dönemi birkaç gün gecikebilir. Bu durumda da doğru bir hesaplama yapılamayacaktır.

Yeni adet görmeye başlamış genç kızlarda ise, vücut adet dönemlerini düzene sokuncaya dek adet gecikmesi olması veya birkaç ay hiç adet görememe gibi durumlar normaldir. Vücudun kendini ayarlaması, hormonların adet dönemlerini bir düzene sokması aylar ve hatta 1-2 yıl alabilir. Dolayısıyla yeni adet görmeye başlamış olan genç kızlar birkaç yıl boyunca adet gecikmesi konusunda endişelenmemelidir.

Dolayısıyla ilk olarak adet döneminiz kaç günde bir tam olarak bilmeli, ardından adet düzensizliğiniz olup olmadığını da hesaba katmalısınız. Bu şekilde ayın kaçında adet olmayı beklediğinizi ortaya çıkardıktan sonra adetinizin gecikip gecikmediğinden emin olabilirsiniz. Aksi takdirde sadece yanlış hesap yaptığınız için boş yere endişelenebilirsiniz.

Adet gecikmesinin hamilelik dışında sebepleri

Stres: Stres, birçok sağlık sorununa neden olabilir ve adet gecikmesi de bunlardan biridir. Aşırı stresli olduğumuz dönemlerde vücudumuz hamilelik için uygun bir durumda olmadığımızı hissederek yumurtlamayı sağlayan hormonu azaltır. Yumurtlama olmadığında veya geciktiğinde elbette adet de gecikecektir.
Aşırı yoğun çalışıyorsanız veya hayatınızda büyük bir değişiklik olduysa– farklı bir ülkeye taşınmak, iş değiştirmek gibi ya da sevdiğiniz birini kaybetmek gibi büyük bir üzüntü yaşadıysanız, adet gecikmesi duygusal strese bağlı olabilir– kendinizi iyi hissetmeniz duygusal olarak stres yaşamadığınız anlamına gelmez.

Hastalık: Geçirdiğiniz ani, kısa ya da uzun süreli bir hastalık, adetinizin gecikmesine neden olabilir. Bu durum genellikle geçicidir. Hastalığınız iyileştikten sonra, adetleriniz eski düzenine girecektir.

Kullandığınız İlaçlar: Yeni ve farklı bir ilaç kullanmaya başlamanız, adetinizin gecikmesine ya da gelmemesine sebep olabilir. Doktorunuzla kullandığınız ilaçların bu yan etkisi hakkında konuşun. Bu, bazı doğum kontrol yöntemlerinde sık görülen bir durumdur.

Hamilelik: Nihayet! Evet, adetinizin gecikmesinin sebebi hamile kalmış olmanız olabilir. Basit bir gebelik testi adetinizin gecikmesinin nedeninin, hamilelik olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Gebeliğin öğrenilmesi için yapılan idrar ve kan testleri vücudunuzda hCG hormonu (gebelik hormonu) olup olmadığını kontrol eder.

Ağır Egzersizler: Ağır fiziksel egzersizler yapan kadınlarda adet gecikmesi sıklıkla izlenir. Bu duruma en iyi örnek sporcular ve balerinlerdir.

Aşırı Kilolar ve Aşırı Zayıflık: Özellikle anoreksia ve bulimia gibi yeme bozukluklarında adet kanamalarının durması çok sık rastlanan bir durum. Ancak adet düzensizliği için bu kadar ciddi kilo değişikliği şart değil.
Çok zayıfsanız,  vücut kitle indeksiniz 18’in altındaysa, veya aniden fazla miktarda kilo kaybettiyseniz adet kanaması kesilebilir. Aynı şekilde fazla kilolu olmak veya aniden fazla miktarda kilo almak da adet düzensizliklerine neden olabilir.

Yaş: Adet görmeye yeni başlayan genç kızlarda ilk birkaç yıl adet döngüsünde bir takım düzensizlikler olması normal kabul edilir. Birçok kadın yıllar içinde kanamaların hafiflediğini, ağrının azaldığını ve adet döngüsünün düzenlendiğini fark eder.

Günlük programınızdaki değişimler: Rutin ve düzenli programınızda değişiklik yapmak, biyolojik saatinizi etkileyebilir. Adetinizin gecikmesinin nedeni, çok uzun saatlerinizi iş yerinde geçirerek, uykusuz kalmanız olabilir. Taşınma, tatile çıkma, iş değiştirme ya da okul sınavları da yine adet düzenini etkileyebilecek yaşam biçimi değişiklikleri veya stres nedenleri arasındadır.

Perimenopoz (menopoza geçiş dönemi): Perimenopoz, üreme döneminden, üretken olmadığınız döneme geçiş yaptığınız zamana verilen isimdir. Bu dönemde adetiniz daha az ya da daha çok gelebilir veya daha sık ya da daha seyrek adet olabilirsiniz. Eğer hamile kalmak istemiyorsanız, bir doğum kontrol yöntemi kullanmaya devam etmenizde fayda vardır. Çünkü bu dönemde doğurganlığınız hala devam etmektedir.

Menopoz: Menopoz, artık yumurtlamayacağınız ve adet görmeyeceğiniz bir dönemdir. Menopoza doğal bir şekilde girebilirsiniz. Ancak bu durum, hiserektomi (rahmin alınması) gibi cerrahi olarak ya da kemoterapi gibi kimyasal yollarla da gerçekleşmiş olabilir.

Yanlış Hesap: Kadından kadına değişen adet döngüsü ortalama 28 gün olarak kabul edilse de çoğunlukla bu süre tutmaz. Yanlış hesaplama nedeniyle adetin geciktiğini sanmak oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Yetersiz Beslenmek: Diyet yapan, diyet hapı kullanan ya da koşulları gereği yeterince iyi beslenemeyen kadınlarda düşük kalorili beslenme, vücutta düşük yağ oranı ve yüksek enerji ihtiyacı ile birlikte adet gecikmesi görülebilir.

İştahı bastıran diyet hapları yemek yemeyi engellerken aynı zamanda kalori alımını da engelleyerek adet gecikmesinde rol oynayabilir.

Tiroid Sorunları: Aşırı aktif tiroid bezi de adet kanamalarının gecikmesine neden olmaktadır. Hormon seviyeleri de etkilenebilir ve vücudun metabolizması değişmektedir. Tiroid sorunları genellikle ilaç ile tedavi edilebilmektedir. Tedaviden sonra sizlerinde adet kanamalarınızdaki gecikmeler son bulacak ve normale dönecektir.

Adet Gecikmesinin Tedavisi

Cinsel olarak aktif bir kadın adet gecikmesi yaşıyorsa ilk olarak bir gebelik testi yaptırması gerekir. Eczaneden temin edilecek gebelik testleri evde kolayca uygulanabilir. Eğer hamilelik ihtimali yoksa adet gecikmesine neyin sebep olduğu araştırılmalıdır.

Gerekli muayene veya hormon ya da kan testleri yapılmadan, bir kadında neden adet düzensizliği olduğu veya kişinin adetinin neden geciktiği doğru şekilde belirlenemez. Dolayısıyla kendi kendinize endişelenmek yerine en iyisi doktor kontrollerini aksatmamak olacaktır.

Her ne kadar burada sıralanan nedenler adet gecikmesini açıklar gibi görünse de, en doğru teşhis ancak bir jinekolog tarafından koyulabilir. Örneğin, siz ani kilo verdiğiniz için adetinizin geciktiğini düşünebilirsiniz ancak kilo kaybına rağmen farklı bir sebepten dolayı da adetiniz gecikiyor olabilir.

Adet gecikmesi söz konusu olan kadınlarda, eğer altta yatan farklı bir rahatsızlığa rastlanmamışsa, çoğu kez doktorun önerdiği çeşitli hormon takviyeleriyle adetin yeniden düzene girmesi sağlanır.

Adet Dönemiyle İlgili Doktora Danışmanız Gereken Durumlar

  • 16 yaşına kadar adetin başlamamış olması
  • Adetin aniden durması
  • Uzun süren adet kanamaları
  • Ağırlaşan adet kanamaları
  • Ağrıların şiddetlendiği adet kanamaları
  • Adetler arasında kalan sürede bir kaç damladan daha fazla kanama oluşması
  • Tampon kullandıktan sonra hasta hissetme
  • Doğum kontrol haplarını bıraktıktan 6 hafta sonra adet döngüleri normalleşmediyse

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş