Adet Günü Nasıl Hesaplanır?

Ağrı ve kramp gibi belirtileri kontrol altına almak için adet dönemlerin ile regl sırasında yaşadığın belirtileri aylık adet dönemi takvimi veya regl takvimine not etmek iyi bir fikirdir. Bu, regl dönemlerini öngörebilmene, vücudundaki değişiklikleri, olası regl öncesi sendromlar ile diğer sendromları izlemene yardımcı olur. Ayrıca, doktora gittiğiniz zaman muhakkak size en son ne zaman regl olduğunuzu da soracaktır; böylece bu soruya hazırlanmış olursunuz.
Genellikle Regl iken doktora gitmek istemeyeceğiniz için de adet döneminizi kaydetmeniz ayrıca iyi bir fikirdir. Pap smear gibi belli testlerin, kanaman olmadığı zaman yapılması gerektiği için, adet döneminin ne zaman olduğunu bilmen önemlidir. Adet döneminizi not etmek size ayrıca üreme sağlığınız üzerinde daha fazla kontrol ve kendinize özgü vücut temponuzu değerlendirmeniz için fırsat da sağlar.

Adet günü nasıl hesaplanır? bir adetin başlama gününden diğer adetin başlamasına kadar geçirilen sürecin hesaplanmasıdır. Ayrıca adetin kaç gün sürdüğü ve nasıl geçtiği hakkında da önemli bilgiler veren bir yöntemdir. Kanama gününün normali 2-5-7 gün arasında olanıdır. Ortalama kan gideri ise 35-40 ml civarı kadardır. Buda genel anlamda 3-5 pet arası eder. Ancak her bayanın adet süreci ve kan gideri aynı olmamaktadır. Genellikle 80 ml üzerinde olan kanamalar çok fazla olarak değerlendirilirken, 35 ml altındakiler ise az olarak görülmüştür. Adetin yoğunluğunda ki en önemli etken korunma yöntemlerinden biri olan sprial’dir. Genelde korunmak için bayanlar tarafınca çok tercih edilen bu koruma yöntemi adetin çok olmasına ve ağrılı olmasına da neden olmaktadır.

Adet döneminde sürekli değişkenlik gösteren hormon düzeyleri vücudun değişim yaşamasına neden olur. Bu da ileride adet günü hesaplaması yaparken değişkenliğe neden olabilir. Doğum kontrol hapları adetin gecikmesinde veya erken gelmesinde etkin rol oynamaktadır. Eğer doğum kontrol hapı kullanmaya başlamış iseniz bu ay hesabınızda bir kaç değişiklik olabilir.

Aylık adet dönemi takvimi üzerinde adet döneminin kaydını tutmak basittir, ama bunu yapmayı unutmamalısın. Reglinizin ilk gününü mutlaka işaretleyin. Ayrıca krampların varsa, ruh halinde değişiklikler yaşıyorsan, vajinal akıntıda değişim oluyorsa, beklemediğin anda ağrı çekiyorsan ya da normal olmadığını düşündüğün her tür değişimi not et. Bir süre sonra ortaya döngüsel bir düzen çıkabilir, böylece belirli belirtileri adet döneminle ilişkilendirebilirsin.
Belirli belirtilerin ortaya çıktığı zamanlamaları saptamak istersen, bazal vücut ısındaki değişimleri kaydetmeyi düşün. Birçok jinekoloğun elinde bu amaçla kullanabileceğiniz çizelgeler bulunur. Bunun için bir dijital termometre alman gerekecektir; bu termometrenin kullanması kolaydır. Tek yapacağın, güzel bir gece uykusundan sonra, sabah yataktan kalkmadan önce ilk iş olarak ateşini ölçmek. Yumurtladığın dönemde bazal vücut ısın 2 ile 3 derece arasında artar.
Hamile değilseniz, östrojen ve progesteron düzeylerinin düşmesi ve sonraki adet dönemine yaklaşmanızla birlikte vücut sıcaklığınız yumurtlama öncesi dönemdeki düzeyine döner. Ancak hamileysen, bazal vücut ısın yumurtlamadan sonra en az 16 gün boyunca yüksekliğini korur.

Adet döneminde değişen hormonların salgıladığı belirtiler;

 • Vajinal akıntı farklılıkları
 • Mide krampları
 • Çeşitli ağrılar
 • Sürekli değişen ruh hali

Adet döneminizde eğer çok ağrı ve kramplarınız oluyorsa bunun önüne geçmek için mutlaka adet günü hesaplama adına bir not almak veya takvim tutmak gerekir. Bu önlem oluşabilecek ağrılarınızın önüne geçmek için ve de kramplarınızı kontrol altına almak için önemlidir. Adet günü hesaplama yöntemleri, regl gününüzü yolunu koymak adına iyi bir fikir olabilir. Olası bir regl sendromu ile karşı karşıya gelmemek veya sendromlarınızı izlemeye almak için adet hesaplama yöntemlerini denemelisiniz. Özellikle fazla ağrılı bir regl döneminin önüne geçmek için adet gününüzden 1-2 gün önce doktorunuza gidip ağrılarınızın oluşmasını engellemek adına tıbbi yardım isteyebilirsiniz. Bu aşama da doktorunuz size bir kaç gün önceden ağrı kesiciler almanızı önerebilir.

Adet Öncesi Belirtiler
Adet öncesi hormon seviyelerinin değişmesiyle duygu durumu değişiklikleri çok sık görülmektedir.Adet öncesi görülen bu değişimler şiddetli olduğunda bu duruma “Adet Öncesi Sendromu” adı verilir. Adet öncesi sendromu yaşayan kişilerde kolay sinirlenme, duygularda dalgalanmalar, vücudun su tutması ve şişlik meydana gelebilir.

Adet öncesi sendromu kanamanın başladığı günden bir kaç gün önce başlar ve adet sonrası ortadan kalkar.

Adet öncesi diğer belirtileri ise şöyle sıralayabiliriz;

 • Ruh halinde değişkenlik yaşanması,
 • Aşırı sinirli olma, sebepsiz bir şekilde alınma ve ani öfkelenmeler,
 • Yorgunluk hissi,
 • Cinsel isteğin artması,
 • Karında, kol ve bacak bölgesinde şişkinlik oluşması,
 • Göğüslerde şişkinlik ve ağrı,
 • Vücudun sıvı toplaması nedeniyle kilo artışı,
 • İştah artışının görülmesi,
 • Baş ağrısı, eklem ve bel bölgelerinde görülen ağrılar,
 • Mide bulantısı ve midede hassasiyet,
 • Ateşlenme ve soğuk bir şekilde terleme gibi durumlar adet belirtisi olarak görülmektedir.

Adet günü hesaplama nasıl yapılır ve adet takviminin kadınlar için önemi nedir?

Her ay ne zaman adet olacağınızı bilmek kadar güzel bir şey yoktur. Bu gerek önlem almak adına olsun, gerekse çeşitli olumsuzlukların önüne geçebilmek adına olsun her yönüyle yardım sağlayan bir yöntemdir. Tutulması çok basit olan bu takvimi pek çok bayan gözlerin de çok büyütür ve gereksiz görür. Ancak adet belirtilerini vermeksizin kişiye ummadığı bir anda geldiğinde takvim tutmayı lüzumlu görmeyen bayanların ilk işi adet oldukları ilk günü bir kenara yazmak olur.

Her ay düzenli olarak görülen adetin ilk günü mutlaka takvime işaretlenmelidir. Bu önemli bir ayrıntıdır ve devamın da eğer sürekli kramp ve ağrılarınız oluyorsa bu olayları da takvime yazmalısınız. Şayet adet olduğunuz dönemde sizde görülen bir takım değişiklikler meydana geliyorsa bunları da not almanızda fayda olacaktır. Psikolojik veya fiziksel adet gününüze dek gelen bir değişimi takviminizi not etmeniz faydalı olabilir. Vajinal akıntılarınız adet olduğunuz zamanlarda diğer zamanlara oranlara farklı kokuyor ve yoğunluğu da daha çok oluyorsa bu durumu not almalısınız. Bir süre aldığınız tüm notlar sizde döngüsel bir etki yapmış olacaktır. Ancak bunu anlamak için düzenli olarak adet hesabı tutmalı ve değişen vücut komplikasyonlarınızı yazmalısınız.

Adet dönemleriniz de bir takım değişikliklerin meydana geldiğini anlar ve zamanlamaları saptamak adına, bazal vücut ısısı değişimlerini kaydetmelisiniz. Pek çok jinekoloji hekimin elinin altında bulunan ve tamamen bu amaçlı kullanılan çizelgeler bayanların bu anlamda yardımlarına koşuyor. Eğer sürekli gittiniz bir jinekologunuz varsa testi hekiminize yaptırabilirsiniz. Ancak kendiniz yapmak isterseniz de oldukça kolay bir yöntemdir. Bunu yapmak için güzel bir gece uykusu çekin ve ardından sabah kalktığınızda yapacağınız en önemli iş ateş ölçmek olacaktır. Çıkacak sonucun 2 veya 3 derece arası olması gerekir.

Adetiniz ne kadar sürüyor?

Adet takviminize regl olduğunuz tüm günleri çarpı işaretinde işaretleyin. Regl olduğunuz ilk gün unutmayın ki bu adetinizin ilk günüdür. Adet dönemlerinizi her zaman düzenli bir şekilde not ederseniz, adetinizin düzenli olup olmadığını anlarsınız. Normal bir adet döngüsü 21 ile 35 gün arasıdır.

Adet gecikmesine neden olan faktörler nelerdir?
İnsan vücudunun kusursuz işleyişini sağlayan tüm sistemler, hormonların etkisi ile çalışmaktadır. Bu nedenle kadınların adet kanamasını etkileyen nedenler hormonların etkilenmesine bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar olarak adlandırılabilir. Kadınların adet kanamasının gününü, miktarını ve şiddetini etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Hızlı kilo alma ve hızlı kilo verme
 • Hamilelik
 • Aşırı kilo ( obezite )
 • Stres
 • Sağlıksız beslenme
 • Rutin yaşam tarzında meydana gelen değişiklikler
 • Yaşanan travmatik olaylar ( kaza, yakın birini kaybetme, depresyon )
 • Kan seyreltici ilaçların kullanımı
 • Şeker hastalığı
 • Hormonal dengesizlik
 • Anti depresan kullanımı
 • Östrojen tedavisi
 • Genital enfeksiyon
 • Steroidler
 • Sistemik lupus
 • Karaciğer sirozu
 • Ağır ve çok fazla spor
 • Troid hastalıkları
 • Rahim iç tabakasının kalınlaşması ( endometrium- endometrial hiperplazi )
 • Rahim kanseri
 • Miyom gibi oluşumlar adet düzensizliğine neden olabilmektedir.

Her gün ilişkiye girmek sperm sayısını azaltır mı?
Adetleri düzenli olan kişilerde yumurtlama günü adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşiyor. Bu şekilde en pratik yönden yumurtlama gününüzü hesaplayabilirsiniz. Örneğin 28 günde bir adet olan bir kadının yumurtlama günü adetin başladığı günden itibaren 14. gündür. Yani günü belirlemek için adetin başladığı günden itibaren 14 gün sayıyoruz. Belirlediğiniz günden yaklaşık 4 gün önce başlayarak yaklaşık 8 gün boyunca 2-3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak gerekiyor. Her gün ilişkiye girmek sperm sayısını azaltıyor. Spermlerin görevi önemli olduğundan 2 – 3 günde bir cinsel ilişkide bulunmak öneriliyor. Adetleri 30 günde bir olan bir kişinin yumurtlama günü de adetin başladığı tarihten itibaren 16. gündür.

Gelen aramalar:

 • adet günü nasıl hesaplanır uzmantv

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş