Adet Kaç Gün Gecikir?

Normal adet aralıkları ortalama 28 gün olarak kabul edilir ancak bu süre 21 gün ile 35 gün arasında değişebilir. Bu bilgiye bağlı olarak ‘Adet gecikmesi kaç gün olur?’ sorusuna ‘7 gün’ cevabını verebiliriz. Yani 7 güne kadar gecikme veya erken adet görme normal olarak kabul edilebilir. Ayrıca ortalama 4 gün süren adet akıntısı 2-7 gün arasında sürebilir. Gebelik dışında adet gecikmesi stres, hastalık, düzenli kullanılan ilaçların değiştirilmesi, fazla kilo, menopoz öncesi dönemde yaşanan hormon değişikliklerine bağlı olarak görülebilir.

Daha uzun süreli gecikmelerde, eğer hamilelik yoksa, adet düzensizliği söz konusu olabilir. Gebelik dışında farklı nedenlerden dolayı her kadın adet gecikmesi yaşayabilir. Ancak tekrar eden adet gecikmelerinde mutlaka jinekoloğa görünmek gerekir. Adet düzensizliği uzun süre devam ederse beraberinde daha ciddi problemlere yol açabilir.

Adet döngüsü vücutta hormon seviyelerinin yükselmesi ve alçalması ile ortaya çıkar. Yaklaşık olarak 12-16 yaşları arasında başlayan adet görme yumurtlamanın sona erdiği menopoz dönemine kadar devam eder. Vücut menopozda rahmi gebelik için hazırlamayı bırakır ve adet döngüsü sona erer.

Adet gecikmesinde ilk ne düşünülmelidir?
Normal adet gören bir kadında adet kanamasının gecikmesi durumunda ilk önce gebelik akla gelebilir. Kadının hamile olmadığı ispatlandıktan sonra adet gecikmesinin diğer nedenleri araştırılır. İkinci muhtemel neden herhangi bir şekilde o döngüde yumurtlama olmamasıdır.

Düzenli adet kanaması gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin nedeni stres, mevsimsel değişiklikler, mekan değişiklikleri de olabilir.

Ağır fiziksel egzersizler yapan kadınlarda da adet gecikmesi sıklıkla izlenir. Bu duruma en iyi örnek sporcular ve balerinlerdir.

Kadınlarda adet yerine periyot, döngü, menses, regl, mens, siklus, gibi tıbbi terimler kullanılır. Halk arasında ise adetler ay hali, renkli olmak, hastalanmak gibi sözlerle tanımlanır.

Eğer bir genç kız 15-16 yaşına gelmiş ve hala adet görememişse, mutlaka sebepleri araştırılmalıdır.

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş