Adet Kaç Gün Sürer?

Adet kanamalarının 2 ile 7 gün arasında düzenli bir şekilde gelmesi, normal olarak kabul edilmektedir. Adet kanamasının sadece 1 gün sürmesi, az olarak nitelendirilir ve neden 1 gün sürdüğünün muhakkak detaylı bir şekilde araştırılması gerekir.
Adet miktarının ne kadar olduğu ise, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ve bunun tespit edilmesi de elbette ki zordur. Adet günleri içerisinde 5’den fazla ped kullanılması fazla olarak kabul edilir. Gün içinde 1 veya 2 pedin kullanımı yeterli ise, bu durumda aynı şekilde normal kabul edilen bir durumdur. Bu konuda asıl önemli olan ayrıntı, adet kanamasının kaç gün devam ettiğidir.
Adet kanamasının 21 veya 35 gün arasında gerçekleşmelidir. Her kadın mutlaka 28 ile 30 gün arasında adet görecek diye bir kaide de yoktur. Bu sebepten dolayı, 21 ile 35 gün arasında adet görme durumu da normal olarak sayılır.

Normal adet miktarı ne kadar olmalı?

Miktarına gelince, bunun ölçümü ve normal olup olmadığı değerlendirme altına almak, biraz daha zordur çünkü her kadının ped değiştirme sıklığı değişiktir. Kimi kadınlar ped de ki kandan rahatsız olduğu için, kanama az da olsa sıklıkla ped değiştirirken, kimileri idareli olmak amacı ile kanama çok ta olsa ped değiştirme sıklığını az gerçekleştirir. Ancak genel olarak gün içerisinde 3 veya 5 ped den fazlası, çok olarak kabul edilmektedir. Az önce de belirttiğimiz gibi, hasta 1-2 damla kanama olduğu zamanda dahi ped değiştiriyor ise ve bu şekilde günde 4-5 ped değiştirdiğini belirtiyor ise, bu fazla değildir normaldir. Gün içerisinde yalnızca bir ped yeterli oluyor ise, bu da normal kabul edilebilir önemli olan adetin en az 2 gün sürmesidir.

Adet kanamaları gün gün nasıl yaşanmaktadır?
Adet döngüsünün ilk günü kanamanın en şiddetli olduğu zamandır. Adet görülmesinin ilk günü adet kanamasının en yoğun yaşandığı zamandır. Özellikle adetin ilk günü kadında bir takım değişik ağrılar yaşanabilir. Sancı, kasık ağrısı gibi hissedilen bu ağrılar adet kanamasının ikinci gününde yavaş yavaş azalmaktadır. Adetin ikinci günündeki kanama miktarı ilk güne nazaran azalmaktadır. Üçüncü ve dördüncü günlerde adet kanaması ilk iki güne oranla daha azalmıştır.Beşinci gün sonunda muhtemelen adet kanaması da sonlanmaktadır.

Ergenlik Döneminde Adet Düzeni Nasıl Olmalıdır?
Adet döneminin ilk başladığı dönemler içerisinde adet düzensizlikleri yaşamak, tamamen normal sayılır. İlk adet kanamasının ardından, 2 yıl ile 3 yıl içerisinde herhangi bir müdahalenin yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Çünkü adet kanamaları kendi kendine düzen içerisine girer. Bu sebepten dolayı, ilk adet görmeye başlayan kızlarda adet düzensizliğinin sebebi ile panik yapmaya gerek yoktur. Ancak yoğun kanamanın gerçekleşmesi halinde, kanamanın niye şiddetli gerçekleştiği, detaylı bir şekilde araştırılarak, sebebe yönelik tedaviye başlanması gerekir. Kanamanın 7 günden daha fazla sürmesi ve kanamanın yoğun olması sebebi ile kansızlık gelişmesi halinde, bu durumda adet kanamasının fazla olduğu kabul edilir.

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş