Adet kaç yaşında biter? Menopoz Dönemi

Adet kaç yaşında biter? gibi sorular gelmektedir. Menopoz’un kelime anlamı ise ” Son Adet “ tir.Adetin bitmesi menopoz dönemi olarak nitelendirilmektedir. Menopoz, adet kanamasının kesilmesi ile oluşan bir dönemdir. Ergenlik dönemi ile başlayan adet kanamasının belli bir yaştan sonra kesilmesine menopoz denir. Menopoza giren kadın doğurganlık özelliğini de kaybeder. Menopoza girme yaşı ortalama 45 – 55 yaş arasında kişiye göre değişiklik gösterir. Ortalama menopoz yaşı 50 yaştır.

Menopoz, kelime anlamı olarak aylık adet kanamalarının doğal yolla bitmesi demektir. Bu süre içinde yumurtalıklar, iki kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron salınmasını yavaşlatır ve bir süre sonra da üretimini durdurur. Bir sene boyunca adet görülmemesi durumu menopoz olarak tanımlanmaktadır.Halk arasında menopoz menapoz yada menepoz olarak da ifade edilir.
Bazı kadınlar aylık adet kanamalarının bitmesi dışında, menopozu herhangi bir bulgu olmadan geçirirler. Diğer bazı kadınlarda ise östrojen düşüklüğü sıcak basmaları, terleme gibi fiziksel değişikliklere neden olur. Bu kısa dönemde ortaya çıkan değişiklikler orta derecede veya ciddi düzeyde olabilir ve bazen de uykusuzluk, anksiyete (sinirlilik) veya depresyona sebebiyet verebilir. Bu tarz hissedilen değişikliklere ek olarak vücutta farkına varılamayan değişiklikler de oluşmaktadır ki bunlar, osteoporoz ve kalp hastalıkları gibi gelecekteki sağlık ve yaşam kalitesini etkileyecek ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

MENOPOZ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Adet kesilmesi, ateş basması,gece terlemesi
Ortalama insan ömrü uzadığı için kadınlar artık ömürlerinin üçte birini menopozda geçirmektedir. Menopoz, yumurtalıkların çalışmasının durması ve kadınlık hormonu östrojenin salgılanmasının kesilmesidir.
Adet kesildiği gibi östrojenin eksilmesiyle birlikte kemiklerde yavaş yavaş erime başlar. Ateş basma, ter, gece uykusuzlukları, psikolojik sorunlar, cinsel sorunlar gibi sıkıntılar yaşanabilir.
İdrar yollarında sık çıkma, idrar zoru ve idrar kaçırma gibi sorunlara daha sık rastlarız.
Aynı, için tıklayınız.zamanda kadınlarda kalp ve damar hastalıkları da menopoza girdikten sonraki yıllarda daha sık görülmektedir.
Bu şikâyetlere karşı doktorla da artılarını ve eksilerini görüşerek östrojen tedavisi düşünülebilir.

Menopozda görülen psikolojik belirtiler:
– Uykusuzluk
– Depresyon
– Sinirlilik
– Anksiyete
– Kolay ağlama
– Aşırı duygusallık
– Dikkat, konsantrasyon ve hafıza bozulması, unutkanlık

Menopozda görülen üreme organları ile ilgili belirtiler:
– Vajina kayganlığında azalma ve kuruluk hissi, buna bağlı cinsel ilişkide ağrı, zevk alamama, libidoda azalma.
– İdrar kaçırma, gece idrara sık çıkma (mesane dokusundaki elastikeyetin azalmasına bağlı)

Menopoz belirtileri ne kadar, kaç yıl sürer?
Ateş basması ve terleme gibi belirtiler ve psikolojik sıkıntılar sıklıkla 1-2 yıl sürer ve biter, nadiren daha uzun sürebilir. Daha uzun vadede ortaya çıkan kemik erimesi, vücut şeklindeki değişiklikler, meme ve genital organlardaki değişiklikler her hastada farklı şiddetle olmakla beraber yaşlanmayla birlikte devam eder.

Menopoza giren kadınlar ne gibi problemler yaşayabilir?
Menopoza yaklasildigini gosteren ilk isaret adet periyotlarinin duzensizlesmesidir (siklasma veya seyreklesmesi). Bunun disinda hizli kilo almaya baslanmasi, ani duygu durum degisiklikleri, sicak basmalari, gece terlemeleri, uykusuzluk, eklem agrilari, yorgunluk, cinsel isteksizlik ve kuruluk, kisa sureli hafiza problemleri, sindirim sistemi aliskanliklaridaki degisiklikler, ciltte kuruluk ve sik tekrarlayan uriner sistem enfeksiyonlari yasanabilecek diger problemlerdir. Bu problemler pek cok kadinda 3-5 yillik menopoz doneminden sonra kendiliginden kaybolur.

ERKEN MENOPOZUN NEDENLERİ

Cerrahi menopoz: Cerrahi operasyonlar ile iki yumurtalığı birden alınan kadınlarda erken menopoz görülebilir.

Diğer cerrahi işlemler ile yumurtalıkların zedelenmesi: Rahimin alınması ya da rahimde oluşan kistlerin alınması sırasında yumurtalıklara bağlı olan damarlar zedelenebilir ve erken menopoza yol açabilir.

Kanser tedavisi: Kanser tedavisi nedeni ile kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gören kadınlarda erken menopoz olabilir. Düşük oranlarda ve kısa süren tedavilerde oluşan menopoz geçici olabilir.

Yaşam tarzı: sigara kullanan kadınlar diğer kadınlara göre menopoza daha eğilimlidir. Sigara östrojen seviyesinde düşüş sağlar. Östrojen seviyesinin düşmesi ile menopoz başlar. Alkol tüketimi de erken yaşlarda menopoza girmeye neden olabilir.

Stres: menopoza girmeye yol açan faktörler ile birleştiğinde erken menopoza yol açar.

Beslenme bozuklukları: Hazır ve hormon içerikli yiyecekler ve asitli içeceklerin tüketimi erken menopozda etkilidir.

Çevresel faktörler: Kimyasal içerikli maddelere maruz kalan kadınlar erken yaşta menopoza girebilir.

Gelen aramalar:

  • primolut fiyatı

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş