Adet Olunca Ne Yapılır?

Adet, hayız, menstrüasyon ya da regl , kadınlarda ve bazı diğer yüksek dişi primatlarda, rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılması şeklindeki fizyolojik olay. Doğurgan kadınlarda üreme ve döllenme amacıyla meydana gelen değişiklikler için kullanılan bilimsel bir terimdir. Menstrüasyon halk arasında aybaşı olarak da bilinir. Fiil olarak genellikle adet görmek ya da regl olmak şeklinde kullanılır.

Kadınların ergenliğe erişmesinden menopoza girmelerine kadar yaklaşık her 28 günde bir tekrarlanan bu süreç, sadece gebelik süresince durur. Kadınların çoğu düzenli olarak 28 günde bir adet görmez; 21-35 günde bir âdet görmek normal kabul edilir. Adet kanamaları azalarak 3 ila 7 gün devam eder. Bu süre zarfında yaklaşık 35-40 ml. kan kaybedilir. Bu miktar çoğu kadında 50 ml’nin altındadır.

Adet Belirtileri
Regl sancısı, karnın alt kısımları ile kasıklarda hissedilir. Şiddetli bel ve baş ağrısı sancıyla birlikte sık görülen belirtilerdendir. Adet sancısı olan kadınlarda bulantı, kusma, kabızlık veya ishal, halsizlik gibi şikayetler de görülebilir.

Regl olmadan önceki birkaç günde kişinin iştahı artar ve özellikle tatlı yiyecekler ister. Yine birkaç gün önce özellikle yüzde belirgin sivilceler oluşur. Adet sancısı genellikle adet başlamadan önceki 24 saat içinde başlar. Ağrı, kısa süreli olarak şiddetini artırır, adetin ilk günü daha şiddetlidir ve bu ağrı, adet döneminin sonuna kadar giderek hafifler.

Adet dönemi hijyen

Petlerin, tamponun, pamuğun vb. değişimi öncesi ve sonrası elleri çok iyi sabunlamak.
Günlük olarak ayakta duş (banyo) yapmak. Adetliyken banyo yapmak adet ağrılarınızın da rahatlamasını sağlar.
Eğer sık duş yapma olanağı yoksa adet döneminde dış üreme organları ılık su ile yıkanarak ya da ıslatılmış tuvalet kâğıdı ile silinerek temizlenmelidir.
Adet dönemi temizlik sırasında parfümlü ürünler, deodorantlar, ıslak mendil vb. kullanılmamalıdır.
Adet döneminde pet kullanımı; Temiz ve tek kullanımlık petlerin kullanmak.
Petler bir defa kullanılmalı, kanama durumuna göre sık değiştirilmelidir. Petler 4 saatten daha uzun süre kullanılmamalıdır. Kanama miktarı çok az olsa bile petler mutlaka dört saatte bir değiştirilmelidir. Çünkü bekleyen petteki kanda mikroplar hızla ürer ve kadınların iç üreme organlarına geçiş yapabilirler.
Petlere mikrop bulaşmaması için kullanım öncesi açıkta taşınmamalı, özellikle dış üreme organlarına temas edecek yüzü bir yerlere değdirilerek kirletilmemelidir.
Petler kullanıldıktan sonra küçük torbalara konularak ya da önerildiği şekilde katlanarak çöp kutusuna atılmalıdır. Petler kesinlikle tuvaletlere atılmamalı veya açık bir şekilde atılmamalıdır.

Adet döneminde tampon kullanımı; Ülkemizde tampon kullanımı da kadınlar arasında yaygınlaşmaya başlamıştır. Tampon hazne (vajina) içine yerleştirilen ve dışarıya doğru sarkan bir ipi olan, adet kanını emecek şekilde özel olarak hazırlanmış bir malzemedir. Çeşitli boy ve büyüklüklerde bulunur. Kişi kendisi için uygun olanı tercih etmelidir. Tamponlar özel olarak üretilmiş, temiz paketler içinde bulunan özel materyallerdir. Tampon yerleştirmeden önce ve çıkarılma aşamasında ellerin mutlaka temizlenmesi gereklidir.

*Tampon kullanan kadınlar tamponu her altı saatte bir değiştirmelidirler. Tamponun vücutta uzun süre kalması halinde, hazneden bulunan mikropların (Stafilokokkus Aureus) hızla üreyerek kana karışması sonucunda “toksik şok” ortaya çıkar. İlk belirtileri ateş ve tansiyon düşüklüğü olan toksik şoka giren kadının hastaneye yatırılması gerekir. Toksik şok, ölüme neden olabilir. Bakire kızlar da tampon kullanımı kızlık zarı yırtılmalarına veya zedelenmelerine neden olabilmektedir. Bu yüzden bakire kızlar için tampon kullanımı sakıncalıdır.

Adet döneminde pamuk kullanımı; Kadınlar adet döneminde pamuk kullanmayı tercih edebilirler. Ancak pamuğun kolaylıkla ayrılabildiği için kullanımı ve adet dönemi temizlik zor olabilir. Pamuk kullanımı isteniyorsa, pamuğu bir gazlı bez ile sararak kullanmak gerekir. En geç dört saatte bir değiştirilmelidir.

Toplumumuzdaki bazı kadınlar var olan vajinal akıntının önünü kesmek, adet döneminin sonlarına doğru azalan kanamanın önünü kesmek ve abdestleri bozulmasın diye haznelerine (vajinalarına) pamuk uygularlar. Son derece yanlış olan bu uygulama kadınlarda enfeksiyon riskini artırır.

Adet döneminde bez kullanımı; Ülkemizde adet döneminde bazı kadınlar bez kullanırlar. Kullanılan bezlerin pamuklu, beyaz ve emici özelliğinin olması gereklidir. Kullanılan bezlerin iyice yıkanması, çamaşır suyunda bekletilmesi, iyice durulanması, kurutulması, ütülenmesi ve temiz bir şekilde saklanması gereklidir. Kullanımı zahmetli bir materyaldir.

Adet Olunca Ne Yapılır?, Adet, genellikle 12-13 yaşlarında başlayan ve asıl amacın yumurtalıkların yenilenmesi olduğu bir durumdur. Adet, menopoza girmemiş her kadında görülen bir durumdur. Bu durum her ay gerçekleşen ve kişide birçok değişikliğe neden olan bir durumdur. Adet aslında tam olarak rahmin astarının yani iç yüzeyinin yenilenmesi ve tekrar üremeye hazır hale getirilmesine verilen addır. Yenilenen rahim duvardı vajina yolu ile 1 hafta süre içerisinde dışarı atılmaktadır. Sağlıklı bir insanda adet olayı her ay düzenli olarak tekrarlanmaktadır. Adetin düzenli olması vücudunuzun bazı organlarının sorunsuz çalıştığının göstergesidir. Adet olayı sayesinde vücut her ay hormon seviyesini önce bozarak sonradan tekrar düzeltir. Bu sayede kişinin vücudunun hormonal seviyesi tekrar düzenlenmiş olur.   Adet olunca kişilerdeki hormonal denge oldukça değişmektedir. Bu durumda kişiler ruhsal ve bedensel olarak bazı değişimler yaşarlar. Bu değişimlerden kişinin etrafındakiler bile etkilenir. Örneğin artan hormonlar nedeni ile kişide sinir halleri görülebilir ve bu durumda kişiler etrafındaki insanlara daha farklı ve daha kırıcı konuşabilirler.

Regl döneminde Duygusal belirtiler
– Sıkıntı, kaygı
– Çabuk sinirlenme, asabilik
– Bitkinlik
– Depresyon
– Kızgınlık
– Konsaasyon bozukluğu
– Aşırı duyarlılık
– Cinsel istekte değişme
– Kendini beğenmeme
– Sosyallikten uzaklaşma
– Doğal aktivitelere olan ilginin azalması
– Fiziksel belirtiler
– Karın Şişkinliği
– Göğüslerin şişkinliği ve hassaslığı
– Diz, dirsek ve parmaklarda Su toplanması
– İştahın artması
– Baş Ağrısı
– Yeme isteği
– Kabızlık
– Mide bulantısı
– Susama
– Hantallaşma
– Uyku alışkanlığının değişmesi

Gelen aramalar:

  • ilk adet olunca ne yapılmalı

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş