Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

Regl ağrıları, çoğunlukla adet öncesinde görülmesine karşın adet dönemi boyunca devam edebilir. Kadınların yaklaşık %75’i bu ağrılardan ve kramplardan şikayetçidir.

Adet öncesi ve sırasında yaşanan östrojen hormonu dalgalanmaları mide kramplarının ve ağrıların esas nedenidir.

Ağrıların şiddetlendiği durumlarda pek çok kadın ağrı kesicilere başvururken, ilaç kullanmak istemiyorsanız, orta ve hafif dereceli regl ağrılarını bazı bitkisel çaylarla hafifletebilirsiniz.

Başta zencefil çayı olmak üzere yaban mersini papatya, ahududu yaprağı gibi çaylar regl kasılmalarını ve ağrılarını azaltmada yardımcı olabilir.

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

Zencefil : Zencefil adet sancısı için etkin şekilde tarih boyunca medeniyetler tarafından kullanılmaktadır.Zencefil adet ağrısına neden olan prostaglandinlerin seviyelerinin düşürülmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca adet öncesi sendrom ile ilişkili yorgunluk mücadele ve düzensiz döngü sorunlarının üstesinden gelir. Ağrı kesici ve krampları azaltan etkisi bulunan zencefille hazırlayacağınız çay sancıları önemli oranda hafifletecektir.
Zencefil çayı hazırlayarak limon veya bal karıştırarak günde 3 bardak içmeniz sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırabilir.
Fesleğen: Fesleğen regl ağrısı ve krampları azaltmada çok etkili bir başka bitkidir. Bitki kafeik asit içerdiğinden dolayı alerjik ve ağrı unsurlarına neden olan ve bunların bir sonucu adet sancısının ortadan kalkmasını sağlar.
Fesleğeni bir bardak suda kaynatın ve bardağın ağzını kapatarak 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Günde bir bardak için. Adet sancılarına iyi gelecektir.
Tarçın: Tarçın adet sancısını rahatlatan antispazmodik, anticlotting ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, tarçın diyet lifi, kalsiyum, demir ve mangan kaynağıdır.
Sıcak bir bardak su içine bir çay kaşığı koyarak iyice karıştırın ve kaynatın. Soğuduktan sonra bir miktar bal karıştırabilirsiniz. Günde 2-3 bardak için. Adet sancılarını iyi gelecektir.
Rezene: Rezene, spazm fitoöstrojenik ve anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı sırayla, kramp , kas ağrıları ve adet sancılarına iyi gelmektedir.
Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı rezene tohumu koyun ve 5 dakika ateşte kaynatın. Soğuduktan sonra bir çay kaşığı bal ekleyin ve günde 2-3 kere tüketin. Rezene çayı adet sancılarını giderecektir.
Şeker Kamışı Pekmezi: Adet sancı ve krampları için diğer bir etkili seçenektir. Kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, manganez, B6 vitamini ve selenyum açısından zengin olan, şeker kamışı pekmezi kan pıhtılaşmasını azaltarak rahim duvarları kaslarını yatıştırmaya yardımcı olur. Böylece adet sırasında kramp azaltır.
Papatya Çayı: Papatya çayı adet sancılarını gidermenin yanında, papatya çayı tahimi dinlendiren anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikleri vardır.
Bir demliğe yarım poşet kurumuş papatya çayını dökün ve 15 dakika boyunca kaynatın. İçmeden önce bal veya limon karıştırabilirsiniz.
Papatya çayı aynı zamanda adet dönemindeki sinirlilik hali ve diğer psikolojik sendromları azalttığı söylenir.

Maydonoz: Maydanoz adet sürecini uyarıcı ve adet sancılarını giderici de son derece etkili olan iki bileşik olan apiol ve myristicin içerir. Ayrıca, düzensiz adet döngüleri düzenlemeye yardımcı olur.
Bir bardak suya bir miktar maydonoz koyun ve 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra tüketin. Adet sancılarının en aza indirmek için günde en az 2 bardak veya fincan tüketin.

Kara Alıç: Şifalı bitkiler hakkında kaleme alınmış pek çok kitapta adet sancılarına iyi geldiği belirtilen kara alıç bitkisinin kabukları krampları hafifleten “aesculetin” ve “scopoletin” adlı bileşenleri içermektedir.

Ahududu: Dölyatağını gevşetici etkisi bulunan ahududu adet sancılarını hafifletmek için tüketilebilir. Ahududunun bu konudaki etkisi üzerine yapılan bazı araştırmalarda sancıları %50 oranında azalttığı yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Etkili bir çözüm için ahududu yapraklarını kullanarak hazırladığınız çayı içebilirsiniz.

Yaban Mersini: Kas gevşetici etki yaratan “antosiyanidin” bakımından zengin olan yaban mersini bitki uzmanları tarafından sancılı adet dönemlerinde önerilen yemişler arasındadır. Sancıları ve kasılmaları azaltmak için taze yaban mersini ya da çay üzümü yiyebilirsiniz.

Kava Kava: Avrupa’da stres ve kaygıya karşı kullanılan kava kava bitkisinin aynı zamanda adet sancısına iyi geldiği söylenmektedir.

Çilek: Çilek, ahududu gibi krampları ve adet sancılarını hafifleten meyveler arasındadır. Sancılar için yarım kase taze çilek yiyebilir veya çilek yapraklarıyla çay hazırlayabilirsiniz.

Civanperçemi: Kas kasılmaları önleyen bitkiler arasında gösterilen civanperçemi bu özelliğiyle adet dönemi kasılmalarını azaltarak sancıları hafifletmeye yardımcı olur.

Soğan suyu: Soğan, adet sancısını kesen en önemli sebzelerden biridir. Tüketecek olan kişinin zevkine göre ister pişirilmiş, ister çiğ olarak yenile bilinir. Kesin çözüm verebilmesi adına çiğ veya az pişmiş şeklinde kullanılması tavsiye edilir. Adet sancısı kesmesi için önemli bir kür tarifi vermek gerekirse eğer; 1 baş soğanı metal bıçak kullanmadan, ikiye bölün ve 1 litre suyun içerisine alıp kaynamaya bırakın. 1 litre su ile haşlanmış soğan suyunu günde 2 bardak şeklinde 15 gün boyunca tüketin. Eğer kokusu rahatsızlık verecek olursa nane gibi aromatik baharatlar ile lezzetlendirebilirsiniz.

Safran: Adet sancısını, ciddi derecede en aza indiren ve zamanla tekrar olmasını engelleyen diğer önemli bitki ise safrandır. Ancak adet sancısını, kesmek için safran nasıl kullanılmalıdır? Bir tutam kadar safranı küçük bir cezvenin içerisinde alın ve 1 çay bardağı + 2 yemek kaşığı su ekleyip kaynatın. Kaynamış olan safranlı suyu süzme bal ile karıştırın ve sancılarınız olduğu dönemler içerinde tüketin. Adet sancılarınız da görülen azalmalara şahit olacaksınız.

Nane çayı: Adet döneminde mide bulantısı giderici, şişkinlik, baş ağrısı ve ishal gibi, durumlar için tüketilebilir. Ülser ya da reflü rahatsızlığı olanlara nane çayı önerilmez.
Melisa çayı: Adet ağrılarına iyi gelen bitkiler içindeki melisa çayı, regl zamanı yaşanan şişkinliğin de bitkisel tedavi sürecinde kullanılır ve adet ağrılarına iyi gelir.

Hayıt çayı: Sadece adet kasılmalarına etki etmez. Hayıt çayı ayrıca adette yaşanan göğüste hassasiyetinde giderilmesinde kullanılır. Kramp ve ağrıların giderilmesinde de oldukça etkilidir ve adet sancısına iyi gelen bitkiler arasındadır.

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş