Adet Sancısına İyi Gelen İlaç İsimleri

Adet ağrıları için uygulanan ilaç tedavilerinin başında non-steroid antienflamatuar gruptan ağrı kesici ilaçlar gelir , özellikle naproksen sodyum ve ketopreofen içerenler tercih edilir. adet ağrılarına neden olan prostaglandinlerin üretimini azalttıkları için faydalı olurlar. Bu tür ağrı kesici ilaçların adet sancıları başlamadan bir-iki gün önce alınması ve adet döneminde almaya devam edilmesi daha faydalı olacaktır. Hastalar genellikle adetin ve ağrının başlayacağı günü tahmin edebilir ve bir gün önceden ağrı kesici içmeye başlayabilirler. Bu ilaçları kullanırken mide ülseri olanların dikkat etmeleri gerekir, mide üzerinde yan etkileri olabilir. Ağrı kesici ilaçlar hastanın adet kanamasını azaltabilir ancak bunun bir zararı yoktur. Adet kanamasının ağrı kesicilerle azalmasının halk arasında sanılanın aksine hiçbir sakıncası yoktur.

Ağrı kesici ilaçların yeterli durumlarda daha az uygulanan ilaç tedavisi de doğum kontrol hapları ile uygulanan tedavidir. Doğum kontrol hapları (oral kontraseptifler) yumurtlamayı (ovulasyonu) engellerler. Adet ağrılarının oluşmasında yumurtlama olması da bir faktördür. Bu sayede doğum kontrol hapları adet ağrılarını azaltabilir. Tabi bu tedavi seçeneği ancak çocuk istemi olmayan hastalarda uygulanabilir.

Doktor kontrolünde olarak kullanılması gereken bazı ilaçlar vardır. Bunların başında ise yumurtlamayı geciktirici etki yaratan doğum kontrol haplarıdır. Bu hapların kullanılması ile adet sancıları azalır. Fakat çocuk isteyen çiftler için bu yöntemin adet döneminde ve hemen sonrasında uygulanması önerilmez.

Doğum kontrol hapının yanı sıra adet öncesi ya da adet döneminde ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. En çok kullanılan adet ağrısı için hap isimleri:

Adet Sancısına İyi Gelen İlaçlar

Majezik,

Dolorex,

Arveles,

Advil gibi ağrı kesiciler olup bunun yanı sıra kullanılabilecek sancı giderici ilaçlarda vardır. Ağrı kesici hapların adet döneminde kullanılmasının bir sakıncası yoktur ve bu ilaçlar adet ağrılarına iyi gelir.

Diğer tüm ilaçlar için kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi almanız önerilir. Bunun yanı sıra eğer ağrı kesici ilaçlara her hangi bir duyarlılığınız var ise kesinlikle kullanmayarak, doktor önerisinde düşük dozlu ağrı kesici kullanmanız tavsiye edilir.

Ayrıca genç kızlarda görülen adet ağrılarının adetin ne olduğu konusunda bilgisi az olan ve bu bilgisizlikten dolayı korku ve endişe yaşayan kızlarda daha çok görüldüğü saptanmıştır. Bu hastalar adet konusunda aileleri tarafından bilgilendirilmemişlerdir hatta yanlış olarak adet kanamasının pis, kirli olduğuna inanmışlardır. Bu hastaların adet mekanizmaları ve adet kanamasının ne olduğu konusunda bilgilendirilmeleri de rahatlamalarını ve ağrılarının azalmasını sağlayacaktır.

Gelen aramalar:

  • adet sancısına iyi gelen ilaç isimleri
  • adet ağrı kesici ilaç isimleri
  • adet sancısı için ağrı kesici ilaç isimleri
  • arveles adet kanamasını keser mi
  • adet sancısı için ağrı kesici ilaç
  • arveles adeti kesermi
  • arveles adeti geciktirirmi
  • arveles ağrı kesici adet keser mi

1 Yorum

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş