Aşırı adet kanaması nasıl durdurulur?

Aşırı Adet Kanaması
Bir adet döneminde kaybedilen kanın miktarı her kadın için farklı olabildiği için aşırı adet kanamasını kesin bir biçimde tanımlamak zordur. Araştırmalarda aşırı adet kanaması bir adet döneminde 60-80 ml veya daha fazla kanama olması olarak kabul edilir (kaybedilen kan miktarı ortalama 30-40 ml’dir ve kadınların %90’ı 80 ml’den az kan kaybederler). Bununla birlikte gerçekte aşırı adetin miktarını tam olarak ölçmek zordur ve çoğu kadının normal bir adetin kendileri için ne demek olduğu konusunda bir fikirleri vardır ve bu miktar azalır veya artarsa bunu söyleyebilirler. Adet döneminde aşırı kanama durumu yaygın olarak görülmektedir. Aşırı kanama, olarak da bilinen menoraji, çoğu kadında oluşan bir sorundur. Anemi gibi pek çok komplikasyonlara yol açabilir. Beslenme düzeni ya da yoğun egzersiz ve antikoagülanlar, steroidler ve kan inceltici bazı ilaçlar, hormonal dengesizlikler, gebelik komplikasyonları, tiroid, rahim kanseri, kilo almak ya da kilo vermek, polip, pelvik inflamatuar hastalıklar, doğum kontrol yöntemleri gibi birçok nedeni olabilir.

Sağlıklı kalabilmek için gerekli gıdaları almanız gerekmektedir. Sağlıklı beslenmek adet döngünüzün düzene girmesine yardım ederek aşırı adet kanamasını azaltır.
Bol proteinli fındık, demir açısından zengin koyu yapraklı sebzeler ve kalsiyum içeren yoğurt ve peynir tüketin.
Meyve, sebze, et, balık ve tam tahıl gibi sağlıklı besinlerden oluşan Akdeniz beslenme programını uygulayabilirsiniz. Az miktarda hayvansı yağ içeren balık ve sebzelerin adet döngüsünü düzene soktuğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Zeytin ve keten tohumu gibi sağlıklı yağ ve tohumlar tüketin.

Aşırı adet kanamasına ne iyi gelir: Aşırı adet kanaması bitkisel çözüm

1 – Aşırı adet kanamasına iyi gelen şeyler: Soğuk kompres:
Adet döneminde ağır kanama yaşanıyorsa, soğuk kompres kullanılması faydalı olabilir. Soğuk kompres kan damarlarının daralmasını sağlar. Bu durum kan akışının azalmasına ve kasık bölgesindeki karın ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Bu tedavi için, birkaç buz parçası ince bir havlunun arasına konur. Karın üzerine yerleştirilir ve 15-20 dakika kadar bekletilir. Belirtiler devam ederse bu uygulama her 4 saatte bir tekrarlanır.

2 – Aşırı adet kanamasını azaltmak için ne yapılmalı: Pekmez:
Pekmez, adet döneminde yaşanan ağır kanamaları kontrol etmek için başka bir etkili çözümdür. Demir yönünden zengin olan pekmez, kırmızı kan hücresi üretimine yardımcı olur ve adet dönemi sırasında kaybedilen kan miktarını düzenler. Ayrıca, kan pıhtılarını azaltarak ağrıya neden olan rahim duvarı kaslarının gevşemesini sağlar. Bunun için, 1- 2 çay kaşığı pekmez, 1 fincan ılık süt ya da su ile karıştırılır ve günde bir kez içilir. Bir başka tedavi için ise 1 çay bardağı limon suyu ile ½ çorba kaşığı pekmez karıştırılır. Bu karışım sabah ve gece yatmadan önce bir kez içilir. Tedavinin faydalı olması için bu ilaçlardan birinin birkaç ay kullanılması gerekir.

3 – Aşırı adet kanamasını kesen bitkiler: Elma sirkesi:
Elma sirkesi, ağır adet döneminde oluşan sorunları aşmak için kullanılabilir. Elma sirkesi, vücudun temizlenmesi için toksinlerin dışarı atılmasını ve hormonal dengenin sağlanmasını sağlayan bir toniktir.

Aynı zamanda elma sirkesi baş ağrıları, sinirlilik ve halsizlik gibi sağlık sorunlarında da kullanılabilir.

Bu tedavi için,1-2 çay kaşığı işlenmemiş elma sirkesi ile bir bardak su karıştırılır. Olumlu sonuç vermesi için bu karışım adet döngüsü sırasında günde 3 kez içilmesi gerekir.

4 – Aşırı adet kanamasını durduran bitkiler: Kırmızı ahududu:
Kırmızı ahududu yaprağı, ağır adet döneminde fazla kan akışından muzdarip kadınlar için çok yararlıdır. Kırmızı ahududu rahim kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, karın ağrısının azalmasında etkili olur. Bu tedavi için, 1 fincan sıcak su ile 1 yemek kaşığı kurutulmuş kırmızı ahududu yaprakları karıştırılır. Üzeri kapalı olarak 10 dakika kadar bekletilir ve gün içinde üç kez içilir.

5 – Aşırı adet kanaması için ne yapılmalı: Kırmızıbiber:
Adet döneminde aşırı kan akışı için acı biber kullanılması faydalı olabilir. Kırmızıbiber, vücutta kan akışının dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca, vücudun hormonal dengesini korumak ve ağır kanama belirtilerini hafifletmeye etkili olur. Bu tedavi için, ½ çay kaşığı kırmızıbiber tozu 1 bardak sıcak su ile karıştırılır ve biraz bal eklenir. Bu karışım adet döngüsü sırasında üç günde iki kez tüketilir. Ayrıca, kırmızıbiber takviyesinin kullanılması her gün bir kez olarak tavsiye edilir fakat bunun için doktora danışmak gerekir.

6 – Adet kanamasına iyi gelen bitkiler: Kişniş tohumu:
Kişniş tohumu, adet döneminde meydana gelen ağır kanama akışını durdurmaya yardımcı olur. Ayrıca kişniş tohumu rahim işleyişini arttırır ve kadınlarda hormonların dengelemesine yardımcı olur. Bunun için, 1 tatlı kaşığı kişniş tohumu ile 2 bardak su karıştırılır. Miktarı yarı yarıya azalana kadar kaynatılır. Karışıma biraz bal eklenir. Aylık adet döngüsü sırasında karışım sıcak olarak günde 3 defa içilir.

7 – Adet kanamasını azaltma yolları: Tarçın:
Tarçın, ağır adet kanamasını azaltmak için çok etkilidir. Bu bitki, antispasmodic ve anti-enflamatuar özellikleri ile karın bölgesinde ağrılara sebep olan rahim duvarı kaslarının gevşemesine yardımcı olur. Bunun için, 1 fincan sıcak su ile 1 çay kaşığı toz tarçın karıştırılır ve birkaç dakika kaynatılır. Bu karışıma biraz bal eklenir ve günde iki kez içilir. Başka bir seçenek olarak 15-30 damla tarçın yağı ile ¼ fincan su ile seyreltilir ve günde üç kez kullanılır.

8 – Aşırı adet kanamasını azaltmak için karakafes yaprakları:
Karakafes yaprakları adet döneminde yaşanan ağır kanamaları kontrol etmek için iyi bir tedavi yoludur. Bu bitki, kan damarlarını daraltarak ağır kanamanın azalmasına yardımcı olur. Bu tedavi için, 2 çay kaşığı karakafes yaprakları 1 bardak sıcak su ile karıştırılır. Üzeri kapatılan karışım 20 dakika kadar bekletilir. Ağır kanamalar için günde bir kez içilir.

9 – Yoğun adet kanaması nasıl durdurulur: Yeşil yapraklı sebzeler:
Demir içerikli sebzeler, demir eksikliği anemisi rahatsızlığını önlemeye yardımcı olabilir. Ağır adet dönemi geçiren kadınlar için önemli bir mineraldir.
Bunun için, koyu yeşil sebzeler, baklagiller, kabak çekirdeği, yumurta sarısı, karaciğer, kırmızı et, kuru üzüm, kuru erik ve demir ile güçlü tahıllar gibi gıdalar tüketmeniz etkili olacaktır. Bunun yanı sıra doktor yardımı ile demir tavsiyesi alınabilir.

10 – Yoğun adet kanaması nasıl azaltılır: Magnezyum açısından zengin gıdalar:
Magnezyum, progesteron ve östrojen gibi kadın hormonları dengelemek için önemli bir mineraldir. Ayrıca, ağır adet sorunları vücuttaki magnezyum eksikliği nedeni ile olabilir. Bu neden ile magnezyum açısından zengin yiyecekleri bol bol yemek, adet dönemi sırasında kanama kontrolünde yardımcı olur. Magnezyum açısından zengin olan bu gıdalar, yulaf, fındık, avokado, bitter çikolata, kabak ve karpuz gibi besinlerdir.

Ek ipuçları:
Ağır adet dönemi sırasında karın ağrısı için sıcak su şişesi alt karın üzerine tatbik edilir. Ayrıca, her gün birkaç bardak papatya, adaçayı ya da yeşil çay içilir.
Tempolu yürüyüş, koşu, yüzme ve bisiklet gibi bazı egzersizleri düzenli yapmak adet dönemi sorunlarını azaltmak için etkili olabilir. Başka tedavi yolları, düzenli uyku, dinlenmek, bel bölgesine hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile masaj yapmak gibi çözümlerdir.

 

Gelen aramalar:

  • adet geciktirici ilaç fiyatı 2016
  • adet geciktirici ilaç fiyatı 2017
  • adet geciktirici fiyat
  • primolut adeti kesermi
  • adet geciktirici ilaç fiyatları 2017
  • yoğurt adet kanaması

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş