Doğumdan Sonra Adet Dönemi

Doğum sonrası eğer anne bebeğini emzirmiyorsa, adet kanaması ilk iki hafta içinde bile izlenebilmektedir. Ancak düzenli adet kanamaları, gebeliğin etkisi ile oluşan hormonal değişikliklerin normale dönmesi ile başlayacak yumurtlamaya bağlıdır. Doğumun ardından 6-8 hafta sonra oluşan yumurtlamadan yaklaşık 15 gün sonra adet kanaması başlamaktadır. Yumurtlama gelişse bile adetlerin düzene girmesi için birkaç adet döneminin geçmesi gerekebilmektedir.

Emziren anneler için adet kanamalarının başlaması, emzirmeyenlere göre daha da gecikmektedir. Bunun nedeni ise emzirmenin devam etmesi ile “prolaktin” adı verilen süt hormonunun yüksek seyretmesidir. Prolaktin hormonu yumurta gelişimini sağlayan hormonal düzenin oluşmasını baskılar. Yumurtlama baskılanınca da adet kanaması oluşmamaktadır. Yapılan araştırmalar günde yaklaşık beş defa, 10’ar dakika emziren kadınlarda yumurtalamanın baskılandığı gösterilmiştir. Zaman içinde emzirmenin azalması ile yumurtlama üzerindeki baskılama kalkar ve düzenli adet kanamaları başlar.

Doğumdan sonra cinsel ilişki

Çoğunlukla doğum sonrasında herhangi bir şekilde bir korunma yöntemi seçmediyseniz eşiniz ile cinsel ilişkide bulunduğunuzda mutlaka hamile kalırsınız. Eğer doğum sonrasında hamile kalmak istemiyorsanız korunmak için bir doğum kontrol yöntemi seçin.

Doğum sonrası adet görme

Hamilelik sonrasında yeniden rutin regl kanamalarının başlaması, uzun bir dinlenme ve radikal hormon değişikliği sonrasında yaşanıyor. Hormonların tekrar faaliyete geçmeleri de çok kısa bir süre içinde olmuyor.

Peki emzirmeyen kadınlarda adet kanamaları nasıl oluyor? Gebelikten sonra eğer kadın bebeğini emzirmiyorsa, regl en erken 2 hafta sonra başlıyor. Ancak ilk adet genellikle düzensiz oluyor. Doğum yaptıktan itibaren ortalama 6 hafta sonra ilk yumurtlama, 8 – 14 gün sonra da ilk regl başlıyor.

Doğum sonrası adet düzenli midir?

Doğum sonrası regl düzeni, ancak 2. ya da 3. regl döneminde normale dönüyor. Kadınların yüzde 20 ile 30´unda ilk regl kanamasından önce yumurtlama olmuyor. Bazı kadınlarda ise, ikinci regl dönemi çok kısa sürebiliyor. Ancak bunun için endişelenmek doğru değil. Çünkü üçüncü regl döneminde bu durum tamamen düzelebiliyor.Prof. Dr. Fıçıcıoğlu, sezaryen doğum sonrası görülen adet zamanının normal doğumdan farklı olmadığını belirterek şöyle devam ediyor: “Emzirme bitmesine rağmen 1 yıldır adet olamayan kadınlarda önce gebelik testi yapılmalı. Sonrada progesteron hormonu belli süre verilerek adet görmesi sağlanmalıdır. Buna rağmen görmezse inceleme derinleştirilir.”

Emzirmek adedi geciktirir mi?

Bebeklerini emziren kadınların adet kanamaları, emzirmeyenlere oranla daha uzun süre gecikiyor. Bunun nedeni ise, bebek anneyi emdikçe göğüs uçlarının etkilenmesi ve süt yapımını sağlayan prolaktin hormonu düzeyinin yükselmesi. Bu da folikül gelişimini sağlayan hormonların salgılanmasını önlüyor. Eğer bebek düzenli bir şekilde emziriliyorsa, emzirme süresince foliküller dinlenmeye çekildiğinden, gebe kalma riski yüksek olmuyor. Yani, eğer bebek düzenli bir şekilde günde 5 defa yaklaşık 10 dakika kadar emziriliyorsa, yumurtlama bastırılıyor ve regl kanaması gecikiyor. Bilim adamları, prolaktin hormonunun emzirirken serpildiğini ve bu nedenle de reglin geciktiğini düşünüyorlar.

Doğumdan sonra adet dönemi ne zaman başlar?

Çoğunlukla adet kanamaları doğum sonrasının 8 ile 16 haftalar arasında genellikle yeniden başlar. Ancak anne adayı bebeğini emziriyor ise meydana gelen kanamalar ve yumurtlamalar büyük ölçüde gecikecektir. Anne bebeğini düzenli olarak anne sütü ile emziriyor ise ilk ay içerisinde adet döneminin başlaması ve düzenli olma olasılığı oldukça düşüktür. Ancak bu durumda telaşlanmaya gerek yoktur. Çünkü zaman içersinde başlayan adet döneminiz düzene girecektir. Ama bazen doğum sonrasında 18 aya kadar adet dönemi başlamayabilir. Genel olarak doğumdan sonra bebeğini emzirmeyen anne adaylarında adet dönemleri çoğunlukla 4 ile 8 hafta aralarında başlayabilmektedir. Fakat bu durum pek çok etkene dayalı olmaktadır, mesela annenin ne kadar sıklıkta bebeğini emzirdiği, emzirme sıklığı ve süresi, bebeğe verilen ek gıdalar gibi. Örnek verecek olursak anne adayı gün içersinde bebeğini en az kaç defa emziriyor ise kadındaki yumurtlama olayı daha çok baskındır. Ancak günde 3 defa bile emzirse ve bu süre oldukça uzun tutuluyorsa annede adet dönemi ve yumurtlama genellikle uzun süre gecikir. Unutmayın annenin bebeğine ek gıda verip vermemesi de yumurtlamayı yakından ilgilendirmektedir. Eğer bebeğiniz biberon ile besleniyor ise, su içiyorsa, katı besinler veriliyorsa bunlar yumurtlama olayını engelleyemez.

Kadının adet görmemesi gebeliğe engel değildir?

Çoğunlukla bir kadında doğum sonrasında düzene girecek bir diğer alışkanlık ise cinsel ilişkidir. Genellikle gebeliğin son üç ayı ve doğum yaptıktan sonra üç ay nedense cinsel ilişkiden kaçınılmaktadır. Ancak unutmayın bu şekilde kaçışlar kadındaki hormonların değişmesine, psikolojik ve fiziksel pek çok problemlere neden olmaktadır. Ancak bebeğinizi doğum yaptığınız ve kendinizi iyileştirdikten sonra artık birazda eşinize zaman ayırarak onunla ilgilenmenin vakti gelmiştir. Unutmamak gereken husus eğer doğum sonrasında adet olmadınız ise umursamamalık yapmayın ve mutlaka bir doğum kontrol yöntemi kullanın. Genellikle kadının doğum sonrasında tekrar adet döneminin başlaması yeniden gebelik olabileceğinin en büyük işaretlerindendir. Ancak doğumu hemen ardından kanama olmasa bile mutlaka gebelik olabilmektedir.

Doğum sonrasında adet düzensizliklerinin başka bir nedeni olabilir?

Genellikle doğum sonrasında adet düzensizliklerinin farklı sebepleri olabilmektedir. Kadında meydana gelen hormon üretimlerinin zafiyeti ve her ay meydana gelebilecek yumurtalık kistleri vb. anne adayı doğumdan sonra bebeğini emzirmediği halde adet gecikmeleri yaşıyor ise mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurarak pek çok ihtimal düşünülerek önlem alınmalıdır.

 

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş