Erken Adet Görme, Adetin Erken Gelmesi

Erken Adet Neden Olur?
İlk adet dönemizin başlaması hormonların düzene oturana kadar birkaç seneyi bulabilmektedir. Genç kızlarda adet süreleri 21 – 45 gün arasında değişiklik gösterir yetişkin kadınlarda ise 21 – 35 gün olarak belirlenmiştir. Genç kızlarda bu süre 32 günlük bir döngüsü olur yaklaşık 21 gün içerisinde olursa bu durum erken adet olmaktadır.

Adet döngüsündeki düzen, adet kanamalarının sağlıklı olduğunun göstergesi niteliğindedir. Ancak çoğu kadında görülen ortak problemlerden biri adet düzensizliğidir. Adet düzensizliği, adet kanamalarının beklenen zamandan erken ya da geç gelmesi durumudur. Kanamanın adet döngüsünden erken gelmesi “erken adet görme” şeklinde ifade edilir. Aşırı stres, dengesiz beslenme ve uyku bozuklukları adet döngüsünde düzensizliklere yol açar.

Adet düzensizliği, kadınlar için oldukça can sıkıcıdır. Kişinin plan yapabilmesini etkilediği gibi hayatını da olumsuz etkiler. Adet düzensizliği sorunu bir çok nedenden kaynaklı olabilir.

Adetin erken gelmesi, adet döngülerinin 21 günden kısa sürmesi halidir. Kanamaların 21 günden daha kısa, 35 günden daha uzun olması normal olarak kabul edilmemektedir. Kadınların bir yıl içinde gördüğü adet kanamalarının sayısının artması yani erken adet görme durumunun en önemli sebebi hormonal dengesizliklerdir. Bunun yanında aşırı egzersiz, stres, yaşamda olan ani değişimler, fazla oranda kahve ve sigara tüketimi de buna neden olabilir. Düzenli olarak adet kanaması olan bir kadında anormal biçimde kanama olması halinde, bunun bir adet kanaması değil de, ara bir kanama olabileceği hakkında bir araştırma yapılmalıdır. Adet kanamalarında yaşanabilecek bunun gibi düzensizlikler durumunda, mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir. Kadında olabilecek hormonal değişimler, rahim ya da rahim ağzı polipleri, yumurtalık kistleri, rahim içi tabakanın durumu, miyomlar ve rahim kanseri olasılığı mutlaka araştırılmalıdır. Adet döngüsü yumurtanın döllenebilmesi için, rahim iç tabakasının hazırlanmasıdır. Yumurtanın döllenmesi gerçekleşirse, hazırlanmış olan rahme tutunur. Döllenme olmadığı takdirde, adet kanaması olarak dökülür. Rahim iç tabakasının beklenen zamandan önce dökülmesi farklı sebeplere dayanabilir. Genç kızların ilk adet dönemlerinde erken adet görmesi, hormonal dengenin henüz kurulmaması nedeniyle normal olarak karşılanır. Adetin belli bir ritim dahilinde olmaması halinde, mutlaka bunun sebebinin araştırılması gerekir.

Ara kanamalar neden oluşur?

Kadında normal olarak adet görmesi gereken günler dışında kanama olması durumunda, gerekli araştırmaların yapılması gerekir. Erken görülen adet kanamalarının olduğu ara kanamaların en sık görülen nedenleri arasında, klamidya adındaki bakteri ve diğer etkenlerin sebep olduğu rahim iç tabakası ve rahim ağzı enfeksiyonlarıdır. Diğer etkenler arasında miyomlar, hormonal dengesizlikler, genital organ yaralanmaları, kullanılan bazı ilaçlar, endometriozis rahatsızlığı sayılabilir. Kadınların doğum kontrol yöntemi olarak kullandığı spiralin rahim içinde tahrişe neden olması, doğum kontrol hapları, korunma iğneleri lekelenme gibi ara kanamalara sebep olabilir. Rahim ağzı kanserleri, rahim ağzında kanser öncüsü lezyonlar, genital hastalıklarda ara kanama olarak belirti verebilir.

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş