Genital bölge beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Kadınların sıkça karşılaştıkları sorunlardan birisi de bikini bölgesi olarak adlandırılan vajina bölgesi kararmasıdır. Bikini bölgesi kararması fiziki açıdan kötü bir görünüm arz ettiği gibi ruhsal açıdan da kişiyi etkileyebilen olumsuz bir durumdur. Özellikle bölgeye uygulanan ağda, jilet kullanımı ve epilasyon kararmaların başlıca nedenlerindendir. Bu kararmalara karşı pek çok kozmetik ürünü satılmaktadır. Ancak içlerinde bulunan kimyasal alerjik etki yaratabilir. Sıcak ağda, yanlış epilasyon yöntemleri, terlemeye sebep olan naylon iç çamaşırları, terleme genital bölgenin kararmasına sebep olur.
Bikini bölgesi kararması, partnerle yaşanacak cinsel ilişki sırasında sizi huzursuz edebilir, çekingen davranmanıza sebebiyet verebilir. Hatta bu durum daha da ileri boyuta taşınarak sizi cinsellikten soğutabilir ve partnerinizle aranızdaki ilişkiyi bile bozabilir.

Bikini bölgesinde veya genital bölgedeki kararmaların sebepleri

 • Aşırı dar ve koyu renkli giysiler giymek.
 • Aşırı kilolardan kaynaklanan uyluk boşluklarının dolu olması.
 • Aşırı tıraşlama ve eski jiletler kullanılması.
 • Brezilya ağdası da kararmaya sebebiyet verebiliyor.
 • Çok aşırı yürümeden kaynaklanan sürtünmeler.
 • Bazı ilaçların yan etkilerinde kararma yapıyorlar.
 • Yeni doğum yapan kadınlardaki hormon değişiklikleri.

Vajina Beyazlatma
Vajinanın genelinde çeşitli nedenlerle kararmalar görülebilir. Kadınları fazlasıyla rahatsız eden bu görüntü için çeşitli çözümler var. Lazer ve benzeri gibi yöntemler denemeden önce bitkisel kürler deneyebilirsiniz. Ancak cildiniz hassassa vakit kaybetmeden işin uzmanına danışmanız da yarar var. Gölge görünümlü bir kararma özellikle bikini bölgesine doğru yayıldığında daha rahatsız edici hale gelir ve çözüm arama evresine geçilir. Beyazlatma yapıldıktan sonra tekrar kararma olmaması için bakıma özen göstermekte yarar var. Vajinal bölgesinin kararmasında etkili olabilecek çok sayıda neden vardır. Bunların biri ya da birkaçı bir arada cildinizde kararma yapmış olabilir. Vajina kararmasında en önemli neden yanlış epilasyon uygulamalarıdır. Bayanlar çoğu zaman genital bölge temizliğini bilinçsizce yapar. Yanlış iç çamaşırı seçimi ile birlikte bölgede fazla terleme olması da vajinal kararmalarda etkili bir nedendir. İç çamaşırı seçimi tahmin edilemeyecek kadar önemli bir husustur. Özel durumlar dışında pamuklu, cildin hava almasına yardımcı olan modeller tercih edilmelidir. Bölgenin jiletle temizlenmesi de ciddi oranda kararmaya neden olabilmektedir.

Vajina Kararması Nasıl Geçer?
Vajinal kararmanın düzelmesi için öncelikle evde bazı yöntemleri deneyebilirsiniz. Genital bölgenizi limon suyu yardımıyla ovalayabilirsiniz. 3-4 dakikalık bir masajla ölü derilerden kurtulabilir; bölgede renk açılmasını sağlayabilirsiniz. Bir diğer alternatif olarak zeytinyağıyla masaj yapma yöntemini deneyebilirsiniz. Her iki yöntemde ölü derilerden kaynaklı kararmalarda etkilidir. Kararma neden jilet kullanımı gibi durumlardan kaynaklanıyorsa; beyazlatma için öncelikle ağdayla temizlik deneyebilirsiniz. Bunlar dışında hazır satılan kremler ya da daha ileri uygulamalardan lazer yöntemini deneyebilirsiniz.

Vajina Beyazlatma Yöntemleri
Basit şekilde uygulanan limon ve zeytinyağı masajından sonra bir ileri seviye olarak kürleri deneyebilirsiniz. Kürlerin hazırlanmasında cildinizin hassas olduğu malzemelerin varlığına dikkat etmelisiniz. Beyazlatma kremini kendiniz hazırlayabilir ya da hazır olanlardan tercih edebilirsiniz. Vajina beyazlatma son yöntem lazer uygulamasıdır. Lazer ışınları, bölgenin yapısına göre ayarlanarak kullanılır. Doğal yöntemlerden bir kaçı;

1 – Limon masajı
Birkaç damla limon ile sadece kararma olan bölgeye birkaç dakika masaj yapın. Limon kuruduktan sonra banyoda bu bölgeyi sadece suyla yıkayın. Temiz bezle silmeniz yeterli olmayabilir. Bu işlemi iki ya da üç günde bir düzenli olarak uyguladığınızda kararmanın azaldığını göreceksiniz. Ancak bu bölgede tahriş veya yara varsa, canınızı yakacağı ve durumu daha kötü hale getireceği için limon masajını erteleyin.

2 – Zeytinyağı masajı
Birkaç damla zeytinyağı ile her gün yapacağınız iki dakikalık masaj, kararmaları zamanla hafifletir. Zeytinyağı cildi beslediği için bu bölgeyi sadece kağıt peçete ile silmeniz yeterli olur.

3 – Elma suyu masajı
Yarım elmayı rendeleyip suyunu bir tabağa alın. Elma suyu ile kararma olan bölgeye masaj yapın. Kuruduktan sonra banyoda sadece bu bölgeyi duru suyla yıkayın. Haftada iki kez uygulayabileceğiniz bu yöntemde taze elma suyu kullanmanız gerektiğini unutmayın.

4 – Siyah üzüm masajı
Bir siyah üzüm tanesini ortadan ikiye bölün ve kararma meydana gelen bölgeye sürün. Kuruduktan sonra temiz suyla banyoda yıkayın. Güneş lekelerini geçirme yeteneğine sahip siyah üzüm genital bölge kararmasını da kısa sürede geçirir. İki ya da üç günde bir uygulamanız yeterlidir.

LAZER OPERASYONLA GENİTAL BÖLGE BEYAZLATMA
Genital bölge değişik nedenlerden dolayı zamanla esmerleşme, bölgesel veya geniş renk koyulaşması, siyahlaşma, özetle kararma sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu tür durumlarda lazer hem büyük dudaklara hem de küçük dudaklara uygulanabilir.
Günümüzde lazer ile renk açıcı tedaviler; genital bölge beyazlatma, renk ağartma, genital alan renk açma tedavileri uygulanabilmektedir.
Lazerle genital alan renk açma ‘labial whitening’ veya ‘vulvar whitening’ olarak da bilinmektedir.
Dış genital alandaki lazer uygulamaları aynı zamanda genital alanda sıkılaştırma (vulva tightening) amacıyla da yapılmaktadır.

Lazer ile renk açma işlemi nasıl yapılır?
Lazer ile yapılan renk açma tedavileri ortalama olarak 15-20 dakika sürer. İşlem öncesi lokal anestezik etkili krem kullanılması ağrı hissini ortadan kaldıracaktır. Genel anestezi ihtiyacı bulunmamaktadır. İşlem sırasında verilen lazer ışığı sayesinde cildin dermis tabakasında yer alan ve esmerleşmeye neden olan melanin pigmentini üreten ‘melanosit’ hücreleri tahrip edilmekte, böylelikle genital ağartma, beyazlatma amaçlanmaktadır.
Lazerle renk açma işlemi için genelde tek seans yeterlidir. Bazı durumlarda birden çok uygulama gerekli olabilir. İşlem son derece ağrısızdır. İşlemden hemen sonra kişi işinin başına dönebilir.

Vajina beyazlatma kürü

• 1 kahve fincanı elma suyu (%100 doğal olmalıdır)
• Yarım tatlı kaşığı limon suyu (%100 doğal olmalıdır)
• Dolu bir yemek kaşığı vazelin (kremi yoğun kullanmak isterseniz vazelin oranını artırabilirsiniz)

Hazırlanışı ve uygulanışı: Kür için tüm malzemeler uygun bir kabın içine alınarak karıştırılır. Homojen şekilde karıştırılan malzemeler el yardımı ile vajinal bölgeye sürülür. (Vajina nemli ya da ıslak olmamalıdır) Karışımım fayda etmesi için bölgede tamamen kuruması beklenir.

Kür bölgede tamamen kuruduktan sonra nemli bir bez ya da kese yardımı ile kuruyan kür tabakası temizlenmelidir. Kürden arındırılan bölge iyice yıkandıktan sonra bebek pudrası ile pudralanarak işlem tamamlanır. Bu kür ciltte kararma olan her alan için uygundur.

VAJİNA KARARMASININ MEYDANA GETİRDİĞİ OLUMSUZ DURUMLAR

 • Cinsel ilişki esnasında erkekler tarafından vajina bölgesinin kötü görünmesine neden olabilir.
 • Mayo ve bikini giydiğinizde bacak arası veya genital bölgesi dışarıdan siyahlaşmış olarak görülür. Bu da deniz yada havuza girerken özel bölgenizi gizleme ihtiyacı meydana getirir.
 • Kadınların cinsel ilişkiden utanması yada ilişkiye girme isteğinin azalmasına neden olabilir.
 • Özel bölgede kararma aslında bir tür cilt problemi olarak nitelendirilebilir, hem estetik olarak hemde sağlık açısından olumsuz bir durumdur.
 • Özel bölge kararması sorunu olan bayanların kocası seks yapmak isteyebilir yada seks yapma sıklığını azaltırlar. Bunun nedeni genital bölgedeki kötü görüntüdür.
 • Erkeğin ve kadının cinsel ilişkide keyif almasını engelleyebilir. İlişki süresini kısaltabilir.
 • Erkekler de cinsel ilişkide tiksinme veya ilişki sıklığını etkileyebilir.
 • Vajina kararması olan kadının kendisini kötü hissetmesine neden olabilir.

 

Gelen aramalar:

 • genital bölge beyazlatma karbonat

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş