Kızlar Kaç Yaşında Adet Görmeye Başlar?

Adet Nedir?

Adet görmek büyümenin normal ve sağlıklı bir parçasıdır. Rahim döşemenizden her ay kan ve dokudan oluşan akıntı gelmesine adet dönemi (adet kanaması, aybaşı kanaması) denir. Adetler 8 yaş kadar erken, 15 yaş kadar geç başlayabilir fakat çoğunlukla 11-12 yaş civarında başlar.

Adet Döngüsü

Adetlerin başlaması bir kızın artık genç kadınlığa adım atmasının göstergelerinden birisidir. Bir kızın hamile kalıp çocuk sahibi olabilmesinin artık mümkün olduğu anlamına gelir. Siz olgunlaştıkça beyniniz vücudunuza hormon üretmesi için sinyaller gönderir. Bu hormonlar adet döngünüzü başlatmak için haberciler olarak davranırlar. Bu döngünün bir parçası aylık adet kanamalarıdır.

Bir adet döngüsü bir adetin başlangıç gününden diğerinin başlangıç gününe kadar sayıldığında ortalama 28-30 gün sürer. Normal adet döngüsü 21’den 35 güne kadar değişebilir.

Her ay adetin beşinci gününden sonra rahim döşemesi büyümeye ve kalınlaşmaya başlar. Kadın hamile kalacak olursa bu ekstra kalınlaşmış rahim içi döşemesi büyüyen bebeği beslemeye yardımcı olur.

Adetin 14’üncü günü civarında yumurtalıklarınızın birinden bir yumurta salınır. Buna yumurtlama denir. Yumurta rahme bitişik olan tüplerden birine geçer. Eğer yumurta erkeğin spermi tarafından döllenirse rahme geçer, rahim içi döşemesine yerleşir ve bebek halini almak üzere büyümeye başlar.

Adet döngüsünün 28’nci günü civarında yumurta döllenmezse rahim döşemesi kanama ile atılır. Adet kanı (rahmin içindeki doku ile kanın karışımı) rahimden rahim ağzı yoluyla vajinaya ve vücudun dışına akar. Bu kanama sizin adet döneminizdir. Adetiniz 3-5 gün sürebilir. Bazıları 7 gün kadar sürebilir. Süreç sonraki döngüde tekrar başlar.

Adet Kaç Yaşında Başlar?

Adet (regl) kanaması kızlarda genel olarak 9 ile 12 yaşları arasında başlar. İlk adet görülmesine menarş ismi verilir. 9 yaşından önce adet görülmesi durumuna ise erken menarş denir.

Kızlarda 9 yaşından önce adet görmenin ve diğer ergenlik bulgularının görülmeye başlamasının çeşitli sebepleri olabilir. Bazen herhangi bir sebep bulunamaz ve idiyopatik olarak ifade edilir. Beyin ve yumurtalıklar ile alakalı hormon salgılayan çeşitli tümörler, dışarıdan alınan ilaçlar, böbrek üstü bezleri ile alakalı çeşitli hastalıklar ve tümörler küçük yaşta adet görmeye sebebiyet vermektedir.

Bazen 4 ile 5 yaşlarında bulunan küçük çocuklarda adet kanaması olduğu da bilinmektedir. Bu durum araştırıldığı zaman, çocuğun evde bulduğu doğum kontrol haplarını veya benzer hormon ilaçlarını içtiği tespit edilir. Bu yönden de ailelerin biraz daha dikkat etmesi gerekir. İlaç içilmesi ile alakalı olarak gerçekleşen adet kanamasının herhangi bir sakıncası bulunmaz ve kendi kendine kanama durur tekrar etmez. Ancak erken adet görmeye sebep olan diğer nedenler oldukça önemlidir ve tedavi edilmesi gerekir.

Küçük yaşta adet görmeye başlayan kız çocuklarının, kemik epifizleri erken dönem içerisinde kapanabilir ve bu sebepten dolayı da boyları kısa kalabilir. Bu durumu engelleyebilmek amacı ile ve çocuğa psikolojik destek vermek için çeşitli tedaviler uygulanmaktadır.

Adetin en geç kaç yaşına dek görülmesi gerekir?

Kız çocuklarında ilk adet kanamasının en geç 14 yaşında başlaması gerekmektedir. Adet kanamasının haricinde görülen tüylenme ve göğüslerde büyüme gibi diğer ergenlik belirtilerinin başlamış olması halinde, adet kanaması için 16 yaşına kadar beklenmesi gerekebilir. Bu yaşlara gelene dek adet (regl) kanamasının görülmemesi halinde, daha fazla zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekir. Bu yaşlara kadar hiç adet başlamaması durumuna da primer amenore ismi verilir.

Adetin başladığı ilk yıllarda (ergenlik dönemi içerisinde) düzensiz olması gayet normal bir durumdur. Hatta bu kanama şekli, 3 ile 5 ayda bir gerçekleşebilmektedir. Bu durumlarda daha çok, adet düzenleyici tedavi vermektense, beklemek tercih edilmektedir. Çünkü hastanın yaşı büyümeye başladıkça, genel olarak en geç 16 ile 17 yaşına geldiğinde, adetler kendiliğinden düzene girer.

Adet Döneminde Kişisel Bakım

Adetiniz sırasında adet kanını emmek için pet, günlük pet veya tampon kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin birkaçını birden kullanmak da isteyebilirsiniz. Bazı kızlar adetin çok olduğu günlerde tampon, az olduğu günlerde de pet veya günlük pet kullanmayı tercih ederler. Bazı kızlar da gündüz tampon, gece pet kullanmayı severler. Bazıları bu ürünleri birlikte kullanır.

Ped

Petler adet kanını toplamak için çamaşırınızın içine giyilir. Petler farklı boy, stil ve kalınlıkta satılırlar. Bazılarının, daha iyi koruma sağlaması için çamaşırınızın altına katlanan kanatları vardır. Bazıları çok kanamalar için ekstra kalındır. Bazıları deodorant içerir.

Vücudunuzun iriliğine, kanamanın miktarına ve neyin rahat olduğuna göre petinizi seçin. Eğer cildinizi tahriş ediyorlarsa deodorantlı petlerden kaçının.

Çoğu kız adeti ilk başladığı sıralarda pet kullanırlar. Islak hissedilmeye veya rahatsızlık vermeye başladıklarında veya 4-6 saatte bir değiştirilmeleri gerekir. Bazı kızlar her idrar yaptıklarında petlerini de değiştirirler.

Günlük ped

Petlerden daha ince ve kısadırlar. Adetinizin az olduğu (adetinizin son günleri gibi) günlerde günlük pet kullanın. Günlük petleri ek koruma için tamponla birlikte de kullanabilirsiniz.

Tampon

Tamponlar kanı vücudu terk ederken yakalamak için vajina içine yerleştirilirler (bkz kutu). Çoğunda vajinanıza doğru kaydırmak için plastik veya karton aplikatör vardır. Tamponun ucuna bağlı küçük bir ip daha sonra tamponu çıkarmak için vajinanızdan dışarı sarkar.

Tamponların büyüklükleri farklıdır ve farklı miktarda kanı emebilirler. Tamponun ne kadar kanı emebileceğini öğrenmek için kutusundaki yazıya bakın.

Tamponlar 4-6 saat sonra değiştirilmelidir. Adetinizin ilk günlerinde daha sık değiştirme ihtiyacı hissedebilirsiniz çünkü kanamanız fazla olabilir.

Bazı kızlar ilk başta tampon kullanmaktan korkabilirler. Tamponlar rahatsızmış veya yerleştirmesi zormuş gibi gelebilir. Tamponun yerleştirilmesi rahat olmalıdır. Doğru bir şekilde yerleştirildikten sonra onu hissetmemelisiniz. Tampon denemeye kendinizi hazır hissediyorsanız anneniz veya güvendiğiniz başka bir yetişkinle konuşun.

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş