Kızlarda Adet Yaşı Nedir?

İlk ne zaman regl olacağım? “Regl” kelimesini ilk duyduğundan bu yana, muhtemelen bunun ne olduğunu ve ilk ne zaman regl olacağını merak ediyorsun.

Kız çocuklarında adet kanaması ( regl ) daha çok 9-12 yaşlarında başlamaktadır. Bu dönemde görülen ilk adet kanamasına menarş adı verilmektedir. 9 yaşından önce adet görülürse bunun adına da puberte prekoks ( erken yaşta adet görme ) denmektedir.

Kız çocuklarının 9 yaşından önce adet görmesinin ve ergenlik belirtilerinin başlamasının farklı nedenleri olabilir. Bu durumun bazen hiçbir nedeni yoktur ve buna idiyopatik adı verilir. 9 yaşından önce adet görülmesinin nedenleri olarak beyin ve yumurtalıklar ile ilgili hormon salgılayan bazı tümörler, böbrek üstü bezleri ve diğer başka rahatsızlıklar, haricen alınan bazı ilaçlar sayılabilir. Çok nadiren de olsa 4-5 yaşlarındaki kız çocuklarında adet kanaması vakaları görülebilmektedir. Bunun nedenini araştırıldığında da evdeki doğum kontrol haplarını veya buna benzer hormon ilaçlarını içtikleri görülmektedir. İlaç içildiğinde meydana gelen adet kanaması kendiliğinden duracak ve yeniden olmayacaktır, herhangi bir sakıncası olmasa da yine de ailelerin bu konuya dikkat etmeleri gerekmektedir. İlaç içme ile olan adet kanaması dışında kalan adet kanamalarında bunun nedenleri önemli bir konudur ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü, erken yaşta adet kanaması olan kız çocuklarının kemik epifizleri yani kemik gelişimi erken kapanabilir. Bu da boylarının kısa kalmasına neden olmaktadır. Bu durumu önlemek ya da bertaraf etmek için çocuklara psikolojik destekli tedaviler uygulanmalıdır.

İlk reglinin gelmek üzere olduğunu gösteren belirtiler

Göğüslerinin belirginleşmesi

Önce, göğüslerinde “kabarıklık” göreceksin. (Bundan sonra göğüslerinin tamamen gelişmesi 3-4 yıl alabilir.) Genel olarak göğüslerin gelişmeye başladıktan sonra 2-3 yıl içinde ilk reglini olursun.

Cinsel organ çevresinin tüylenmesi

Göğüslerin şekillenmeye başladıktan hemen sonra, cinsel organının çevresinde tüylenme olacak. Önce ince ve yumuşak olan bu tüyler, zamanla kalınlaşacak. Genellikle bu tüylenmeden yaklaşık 1-2 sene sonra da regl olursun.
Akıntı

Bu büyük bir işarettir. Beyaz ya da sarımsı renkte vajinal akıntı oluşmaya başlayacak. Eğer istersen iç çamaşırının kirlenmesini önlemek için günlük ped kullanmaya başlayabilirsin. Bu akıntının başlamasından yaklaşık 6-12 ay (18 aya kadar uzayabilir) sonra regl olmaya başlamalısın.

Gelen aramalar:

  • adet kaç yaşında biter

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş