Kürtajdan Sonra Adet Dönemi

Kürtaj sonrası adet genelde 4 hafta sonra görülür. Gün sayısıyla ifade edecek olursak; kürtaj işleminden sonra adet ortalama olarak 30-40 gün sonra olur. Bu süre bazen 20 gün kadar kısa bir süre olabilir bazen daha uzun olarak da görülebilir. Bu gayet normaldir. Kürtaj sonrasında adet gecikmesi bayanlarda sık rastlanır ama genellikle en fazla 1 hafta – 10 gün gecikmeden sonra adet başlar. Burada hastanın mutlaka dikkat etmesi gereken nokta şudur ki; kürtajın yapıldığı günden sonra en fazla 40 gün geçmesine rağmen hala adet kanaması başlamamışsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu durumda tekrar hamile kalmış bile olabilirsiniz. Bu gayet önemli bir anekdot olmakla birlikte hastanın sağlığı için de sorun oluşturmaması açısından ihmale gelmemelidir. Nadir görülen bir etki de; gebeliğin alınamamış olması ve gebeliğin devam etmesinden dolayı adet görülememesidir.

Çok nadir görülen bir komplikasyon; kürtajdan sonra rahim içerisinde oluşan olağan dışı bir yapışıklık meydana gelmesi ve bu nedenle adet görülmemesi durumudur. Fakat bu çok nadir bir durumdur ve bu durumla karşılaşılması halinde hemen doktorun müdahalesi söz konusu olmalıdır. Yapılacak küçük bir ultrasonografi incelemelerden sonra kürtaj işlemi ile alakalı olarak bir yapışıklık ya da hormonlarla ilgili bir gecikme olup olmadığı çok kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğun da tedavi seçeneklerinden birisi seçilerek hasta tedavi edilmektedir. Çoğunlukla kürtaj işleminden sonra adet gecikmelerine sık olarak rastlanmaktadır. Ancak en fazla bir hafta ya da 10 gün sonra adet kanamaları başlayabilir. Özellikle hastanın dikkat etmesi gereken husus ise kürtaj işlemi gerçekleştikten sonra takip ederek 40 günün ardından eğer adet kanamaları başlamamış ise mutlaka hasta doktora başvurmalıdır.

Ağrı: Kürtaj işleminden hemen sonra (lokal anestezi ile de yapılsa genel anestezi ile de yapılsa) kasıklarda adet sancı tarzında ağrı meydana gelir. Ağrı ilk saatlerden itibaren azalmaya başlar ve ilk günden sonra çok rahatsız etmeyecek kadar hafif bir ağrı hissedilir, hatta bazen ilk günden sonra hiç ağrı görülmez. Kürtaj işleminden sonra ağrı kesici reçete edilecektir.

Kanama veya lekelenme: Kanama kürtaj işlemi sırasında ve hemen sonrasında bir milktar (adet kanaması kadar) olacaktır. Kürtajın üzerinden saatler geçtikçe azalacaktır ve ilk günden sonra adetten daha az veya lekelenme şeklinde kanama görülür. Kanama toplam 3-5 gün en fazla 1 haftada biter. Bazı hastalarda kürtaj gününden sonra hiç kanama görülmez, bu da normal bir durumdur. Kanamayı azaltmak için herhangi bir ilaç gerekmez, kendiliğinden azalacaktır zaman geçtikçe. Eğer günler geçtikçe kanamanız da azalma olmuyor veya artıyorsa mutlaka doktorunuza tekrar başvurun. Kanama 1 haftada kesilmemişse mutlaka doktorunuza başvurun. Aşırı kanama olması parça kalması belirtisi olabilir bu durumda ufak bir müdahale ile parça temizlenecek ve kanama duracaktır.

Bulantı – kusma: Kürtaj sırasında veya kürtaj işlemi bittikten hemen sonra çok nadiren görülen şikayetlerdir. Daha sonraki saatlerde ve günlerde görülmez normalde, bu nedenle bulantı, kusma gibi şikayetler olduğunda doktorunuza başvurmanız gerekir. Kürtaj işlemi lokal anestezi ile yapılacaksa işleme hastanın aç karnına alınmaması bu tür şikayetleri önleyebilir.

Adet gecikmesi (adet olamama) ve adet düzensizliği:
Kürtajdan sonra ilk adet genellikle 30-40 gün sonra görülür. Daha sonraki adetler kişinin kürtajdan önceki adet düzenine göre değişen sıklıkla görülür. Kürtaj işlemi adet düzensizliğimne neden olmaz. Hastanın kürtajdan önceki adetleri nasılsa kürtajdan sonra da aynı şekilde görmeye devam eder.

Akıntı, kaşıntı ve koku: Kürtaj sonrasında nadiren görülen şikayetlerdir. Kürtaj işlemi sırısın vajinanın ve rahim ağzının antiseptik solüsyonla temizlenmesi vajina florasını bozabilir ve akıntıya (vajinit) neden olabilir. Bu durumda hasta sarı, yeşil, kahverengi, kötü kokulu akıntıdan ve bazen kaşıntıdan şikayet eder. Kürtajdan sonraki kontrolünüzde muayenede akıntı izlenirse tablet veya vajinal ovül şeklinde verilen ilaçlarla bu şikayet düzelecektir.

Ateş: Kürtaj sonrası normalde ateş yükselmesi olmaz ancak endometrit veya başka bir enfeksiyon gelişirse işlemden 1-2 gün sonra ateş yükselmesi gelişebilir.

Bunların dışında ishal, kabızlık, baş ağrısı, böğür ağrısı, mide ağrısı gibi şikayetler kürtaj işlemi ile ilgili değildir.

Kürtaj adet düzensizliğine neden olur mu?
Kürtaj adet düzensizliğine neden olmaz. Kürtaj hormonları etkileyebilecek bir işlem değildir. Kürtajdan sonra ilk adet zamanı değişken olabilir ancak daha sonraki adetler kadının normal adet düzeni nasılsa aynı şekilde görülecektir. Tabi ki kürtajdan önce adetleri düzensiz olan bir hastada kürtajdan sonra da düzensiz seyretmesi normaldir, bunun için ayrıca tedavi verilmesi gerekebilir.

Gelen aramalar:

  • kürtajdan sonra adet belirtileri

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş