Üstüne Adet Görme Nedir?

Üstüne görme nedir ?

Üstüne görme; Gebeliğin ilk haftalarında bebeğin anne rahmindeki iç tabakaya yerleşmesinden dolayı meydana gelen bir kanamadır ve tıp dilinde implamtasyon kanaması olarak adlandırılır. Bu durum her hamilelikte gözlemlenmeyebilir.

Üstüne gören anne adayları hamileliğin ilk aylarında adet dönemleriyle aynı periyodik dönemde bu hastalığı yaşayabilirler. Fakat hamileliğin ilk ayında hamile olduğunun farkında değil ise bu durumun adet kanaması olduğunu düşünebilir.
Halk arasında üstüne görmek, üste görmek ve üstüne adet olmak gibi birbirinden farklı değişik isimlendirilen bu durum aslında adet kanaması değildir. Hamileliğin başlangıcında gebeliğin, rahimin iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan kanamalar üstüne görme olarak adlandırılmaktadır. Bu kanamalara diğer adıyla implantasyon kanaması denilmekte olup her gebelikte görülmesi söz konusu değildir. Adet kanaması ile üstüne görme arasındaki fark ise; kanın miktarı ve rengi normal adet kanamasından farklı olmasıdır. Üstüne görme kanaması, normal adet kanamasından çok daha hafif ve daha düzensiz bir şekilde gerçekleşir. Üstüne görme kanaması, kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama döllenmeden 10 gün sonra görülebilmektedir. Hamileliğin rahim duvarına yerleşmesi sırasında görülen üstüne görme olarak adlandırılan bu kanamalar az miktarda olduğundan bebeğe hiçbir zararı yoktur. Tek sakıncası anne adayı bu kanamayı adet olarak bildiğinden, gebeliğini fark edene kadar gebelik için zarar teşkil eden ilaçlar kullanması, radyasyon veya röntgene maruz kalmasıdır. Anne adayı bunu kimi zaman ayırt edemeyeceğinden dikkat edilmesi gerekmektedir.

Üstüne görme belirtileri nelerdir?
Bu kanama normal adet kanaması ile benzerlik gösterdiğinden dolayı aşağıdaki bilgilerden belirtilerini ve farklarını anlayabilmekteyiz.

Kanamanın akışı; kanama normal adet kanamasına göre daha azdır.
Kanamanın kıvamı; kanama hafif ve düzensizdir.
Kanamanın rengi; Kahverengi ve pembemsi olarak görülebilmektedir.
Üstüne görme nasıl olur?
Bayanlar bu tür kanamaları hamileliğin başında hemen hemen adet dönemine denk gelen günlerde gebeliğin yer etmesine göre fark edebilir fakat gebe olduklarının farkında olmadıkları için adet kanaması olduğunu düşünürler. Hamileliğin iki aylık olduğu dönemde gebe bayanlar, adet görmeyince geçen ay görmüş olduğu kanamayı üstüne görmek olarak nitelendirirler, bu tür kanamalar kesinlikle adet kanaması değildir. Kanamanın miktarı ve rengi normal adetten çok farklı olmaktadır. İmplantasyon kanaması olarak adlandırılan ve az miktarda gelen bu kanamanın zararı yoktur ve bebeği etkilemeyecektir.

Üstüne görme ile adet kanaması arasındaki farklar?
Akış rengi

Akış rengini görerek normal regl mi implantasyonmu olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Üstüne görme kanama şeklinde kanın rengi kahverengimsi veya pembemsi bir renktir. Bunun sebebi implantasyonun neden olduğu kanın vücuttan atılmasının biraz zaman alması ve kanın bu süre içerisinde tazeliğini yitirerek farklı renge dönüşmesidir. Normal regl kanamalarında ise kanın rengi kırmızı ve kan pıhtı pıhtıdır. İki tür olan bu kanama şekli bu şekilde kolaylıkla fark edilebilmektedir.

Akış özellikleri

Adet türü kanamanın şiddeti yoğundur, normal olarak 3 gün sürmektedir. Üstüne görme kanaması çok az miktarda küçük bir leke gibidir. İmplantasyon kanamalarının süresi kadından kadına değişiklik göstermekte olup genel olarak 1-3 gün arasında görülebilir. Nadir durumlarda ise 1 haftadan daha fazla sürdüğüde gözlemlenmiştir.

Gerçekleşme zamanı

28 günlük bir adet döngüsünden sonraki zaman diliminde az bir lekelenme olduğunu gördüğünüz takdirde üstüne görme yaşıyor olabilirsiniz. Çünkü üstüne adet görme olasılığı yaklaşık %0,5, yani 200 kişide 1’dir. Kanama oranı normal adet kanamasına oranla çok daha azdır.

Üstüne Adet Görme Gebeliğe Zarar Verir mi?

Üstüne adet görme oluşan gebeliğe ve anne rahmine yerleşen bebeğe herhangi bir zarar vermez. Üstüne adet görmenin neden olacağı tek sıkıntı anne adayının gebeliğini daha geç fark edecek olmasıdır. Bu nedenle de radyasyon ve bazı ilaçların alınması söz konusu olabilir. Ayrıca kontrolsüz gerçekleşen istenmeyen gebelikler için de sıkıntı yaratabilir.

Kürtaj ile gebelik sonlandırılmak isteniyorsa bu kanama ile geç kalınabilir. Bu nedenle gebelik düşünülüyorsa, bu tarz kanamalarda mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Doktor gerçekleşen kanamanın nedenini öğrenmek için detaylı araştırma yaparak sonuca ulaşacaktır. Ayrıca herhangi bir neden bulunamadığı zaman üstüne adet görme durumundan şüphelenilerek gebelik testi ve ultrason gibi tetkikler yapılacaktır.

1 Yorum

Yorum Yaz

düşük hapı düşük hapı sipariş